ZEYNEL BEY TÜRBESİNİN TAŞINMA İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Batman´ın antik kenti Hasankeyf´te bulunan tarihi Zeynel Bey Türbesi´nin, özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı´na taşınması çalışmaları devam ediyor.

Ilısu Barajı altında kalacak antik kent Hasankeyf'te, tarihi eserlerin  taşınma çalışmaları devam ediyor. Hasankeyf'in en önemli tarihi eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi’nin özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması için aylardır başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor. Taşınması hedeflenen Zeynel Bey Türbesi'nin, Hasankeyf’te taşınacak ilk tarihi eser olacağı belirtildi. Yaklaşık 16 milyon TL'ye mal olacak projede türbenin taşınmasının raylı sistemlerle gerçekleşeceği bildirildi.

 

Bu kapsamda, Zeynel Bey Türbesi'nde yapılan son çalışmaların devam ettiğini belirten yetkililer, Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin, baraj suyundan zarar görmemesi için belirlenen yeni yerine taşınacağını söyledi. Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasıyla ilgili bilgi veren yetkililer, Türkiye'de ilk kez uygulanacak özel bir yöntem (raylı sistemlerle) ile yeni yerine taşınacağı belirtildi.

 

Türbenin tarihçesi

 

Zeynel Bey Türbesi 1462-1482 yıllarında Hasankeyf'te hüküm süren Akkoyunluların bıraktığı tek eserdir. Zeynel Bey Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu olup, Akkoyunlular ile Osmanlılar arasında cereyan eden Otlukbeli Savaşı’nda (1473 M.) hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

http://www.mardinarena.com