CUMHURİYETİ TARİHİNİN EN BÜYÜK OPERASYONU! TAM 26 BİN 456 TANE...

İstanbul merkezli 5 ilde polis, ´Zeus´ adını verdiği Cumhuriyet tarihin en büyük tarihi eser operasyonunu yaptı. Operasyonunda aralarında Miken Dönemi´ne ait kılıç, 2 bin yıllık Hellenistik dönemine ait tac, antik sikkeler, yüzükler, heykellerin de bulunduğu 26 bin 456 tarihi eser ele geçirdi.

 

 

 

 

İstanbul polisi, Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonuna imza attı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aldığı bir ihbarla başlattığı çalışmalarda, yurtdışına tarihi eser kaçırmak isteyen bir şebekeyi belirledi.

 

 

 

Operasyonlarda Bizans, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait 26 bin 456 adet sikke, antik heykel kaideleri ve taştan oluşan tarih ve sanat eseri ele geçirildi. Operasyonda eserleri yurtıdışı kaçırmak isteyen 13 kaçakçıyı yakaladı. Yakalanan eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek.

 

 

 

Ele geçirilen eserlerin bir çok müzede bulunandan daha fazla olduğu öğrenildi. Eserler arasında ilkel çağlardan, Roma Dönemi´ne, Sümerler Dönemi´nden, yakın tarihe kadar eserler olduğu belirtildi. Istanbul Emniyet Müdürlüğü´nde sergilenen eserlere paha biçelemediği dile getirildi. Kaçakçılık Şube Müdürlüğü´nde görevli "Arkeoloji mezunu" polislerin de yer aldığı operasyonda ele geçirilenlerin bugüne kadar tek seferde ele geçirilen en yüksek miktardaki kacak eserler olduğu belirtildi. Ele geçirilen eserler arasında Hellenistik Döneme ait Helius´un betimlendiği kraliçe tacı, Yunan haber tanrısı Hermes heykeli ve Miken kültürüne ait kılıç ele geçti.

 

 

Ele geçen kılıçın Truva filmindeki" Akilleus" karakterinin elindeki kılıçla benzerliği dikkat çekerke polisin yaptığı tespitlerde, çetenin bazı ürünleri yasadışı muzaedeye çıkardığı da belirlendi. Ancak çetenin fiyatı az bularak eseri satmadığı öğrenildi.