KIRKLARELİ´NİN KUTSAL KAYASINI DİNAMİTLE YOK ETTİLER

Kırklareli´nin antik çağdan kalma kutsal kayası dinamitle yok edildi.

Kırklareli’nde ‘Kültür Varlıkları Envanteri’ listesinde bulunan taş devri yerleşim ve sit alanı Gemi Kaya defineciler tarafından dinamitle imha edildi. 

Vize ilçesi Soğucak köyünde, Istranca Ormanları’ndaki Kaynak Dere Vadisi içinde kalan Gemi Kaya’nın, son dönemde definecilerin hedefi haline geldiği biliniyordu.

1’inci derece arkeolojik sit alanı içinde, ‘Kırklareli Kültür Varlıkları Envanteri’ listesinde bulunan demir çağlarına (M.Ö. 1800-1200 arası)  ait yerleşim yeri ve büyük blok kaya kütlesi Gemi Kaya’nın üst kısmında; kült alanı, güneş saati, şapel, yontulmuş dikdörtgen forma sahip büyük boyutlu taşlar, dikdörtgen formda boş mezar alanları, kayaya oyularak şekillendirilmiş güneş saati, yarım daire şeklinde oyularak yapılmış küçük nişler, kayanın dış yüzeyinde oyularak açılmış küçük odalar bulunuyor.

Defineciler, define aramak için Gemi Kaya’da dinamitler patlatırken, delici aletlerle de taşların oyulduğu görüldü.

Soğucak köyünün muhtarı Rahmi Beler şunları söyledi “Yetkililer koruyor ama defineciler gece geliyor. Bölgede buna müsait olduğu için gece gelip kazıyorlar. Kaya mezarları vardı, oturma yerleri vardı hepsini dinamitle patlatmışlar.”

Her gittiğimizde 

Kırklareli Kent Konseyi Kültürel ve Doğal Varlıklar Çalışma Grubu Başkanı Mahmut Sürer de şunları anlattı: “Buraya her dönem geldiğimizde maalesef doğada ve tarihi kültürel miraslara yapılan tahribatı daha da fazla fark ediyoruz. Her geçen gün defineciler tarihi yerleri talan edip, büyük zarar veriyorlar. Burası Trak’lardan kalma daha sonra Roma ve Bizansların kullandığı yer. Gerçekten şapeller, manastırlar ve yaşam alanlarının bulunduğu tarihi bir yer. Buraları daha fazla önlem alarak, korunmalı.”

kaynak; Diken.com.tr