HASANKEYF BÜYÜK TEHLİKE ALTINDAKİ 7 KÜLTÜR VARLIĞINDAN BİRİ SEÇİLDİ

Hasankeyf ve çevresi, Avrupa’nın en tehlikede olan 7 kültür mirasından biri seçildi.

12 bin yıllık Hasankeyf yerleşimi, Batman il sınırında Dicle Nehri’nin kıyısında yer alır. Neolitik mağaralardan Roma kalıntılarına ve Ortaçağ anıtlarına kadar pek çok esere ev sahipliği yapan Hasankeyf, eşi bulunmaz bir müzedir. Ilısu Hidroelektrik Santrali projesinin plânlandığı gibi uygulanması durumunda, Hasankeyf ’in % 80’i, barındırdığı inanılmaz zengin, çok kültürlü tarihi değere ve mirasa karşın sular altında kalacak.  

Avrupa’nın başta gelen kültür mirası kuruluşu olan Europa Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü (EIBI), İtalya, Venedik’teki Ateneo Veneto’da düzenlenen halka açık bir etkinlikte listeyi ilan etti.

Hasankeyf, Hasankeyf Matters ve Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nin de desteğiyle Kültür Bilinci Vakfı tarafından listeye aday gösterilmişti

Listedeki diğer altı yer şöyle: Ermenistan’daki Ererouyk arkeolojik sit alanı ve Ani Pemza köyü, Estonya, Tallinn’deki Patarei Deniz Kalesi, Finlandiya’daki Helkinski-Malmi Havalimanı, Fransa, Dieppe’deki Colbert Swing Köprüsü, Yunanistan, Sakız’daki Kampos, İspanya, Extremadura’daki Padua San Antonio Manastırı.

Uzmanlar ziyaret edecek

Yapılan basın açıklamasında, seçilen yerlerin kaynak veya uzman personel yokluğundan ya da ihmal veya kötü planlamadan dolayı ciddi tehlike altında olduğuna ve acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Europa Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü, önümüzdeki aylarda, bazı başka ortaklarla ve aday belirleyicilerle birlikte, seçilmiş olan 7 yeri ziyaret edecek ve konunun başlıca ilgilileri ile görüşecekler. Kültür mirası ve finans uzmanları teknik konularda danışmanlık edecek, olası fon kaynaklarını tespit edecek ve yaygın destek sağlamak için çaba gösterecekler.

Desteğe ihtiyaçları var

Europa Nostra’nın Başkanı Plácido Domingo şöyle konuştu:

“Bu listeyle, Avrupa’nın kültür ve doğa mirasının en nadide öğeleri arasında yer alan ve geri dönüşü olmayacak şekilde kaybolma tehlikesi içinde bulunan yerlere dikkat çekilmektedir. Söz konusu sitlerin yerli halkı ortak kültürümüzün birer tanığı olan bu kültür miraslarını korumak konusunda kararlıdırlar ve bu yönde büyük bir çaba göstermektedirler; ancak yaygın desteğe ihtiyaçları vardır. Europa Nostra adına, kamusal olsun özel olsun, konuyla ilgisi olan bütün ulusal ve Avrupalı tarafları, bu sitlere parlak birer gelecek sağlamak için güçlerini birleştirmeye davet ediyorum."

'En Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası' programı, 2013 Ocak ayında Europa Nostra tarafından, fon sağlayan ortak olarak EIB Enstitüsü ve ikinci ortak olarak Avrupa Kalkınma Bankası Konseyi ile birlikte başlatıldı.

2016 Avrupa’nın En Tehlikede Olan 7 Kültür Mirası, tarih, arkeoloji, mimari, koruma, proje analizi ve finans konularının uzmanlarından oluşan bir panel tarafından yapılan ön elemeden kalan 14 kültür mirası arasından Europa Nostra Kurulu tarafından seçildi.  

bianet.org