İTALYA’DA ANTİK YAPIŞMAZ TAVA İMALATHANESİ BULUNDU

Napoli yakınlarında İtalyan arkeologlar, 2 binyıldan önce yapışmaz tavaların öncülerinin üretildiği bir yerleşim buldular.

Bu bulgular, bütün modern mutfakların ana gereci olan yapışmaz kızartma tavalarının, Roma İmparatorluğu’nda kullanılmış olduğunu doğruluyor.

Cumanae tastae (Cumae Tabakları) veya Cumanae patellae (Cumae Çömlekleri) olarak bilinen bu yemek pişirme kaplarından, MÖ 1. yüzyılda yazıldığı düşünülen ve De Re Coquinaria (Yemek bahsi hakkında) olarak bilinen Roma yemek kitabında, tavuk yahnisi yapımında kullanılabilecek en uygun tavalar olarak bahsedilir.  

Yunan ve Roma sanat tarihçisi Prof. Giuseppe Pucci, 1975’e kadar bir sır olarak kalan bu tavalar hakkında bir kimlik saptama girişiminde bulunmuştu.

Pucci’nin önerisine göre, içi yoğun kırmızı astarlı olan ve yaygın olarak Pompei Kırmızı Malı olarak bilinen bu çanak çömlek grubu, tarihî kaynaklarda geçen Cumae Tabakları’ydı. 

Napoli Üniversitesi arkeologları, Marco Giglio, Giovanni Borriello ve Stefano Lavarone, Cumae’da, Lucci’nin bu kimlik tespitini doğrulayacak bir kanıt buldular.

Kırmızı iç astara sahip yemek pişirme kaplarına ait parçalarla dolu bir çöplük bulduklarını ifade eden Marco Giglio, “Bu çöplük, çanak çömlek imalathanesi tarafından kullanılmıştı. Bu, Cumae Çömlekleri’nin gerçekten de ilk kez bu kentte üretilmiş olduğunu gösteriyor,” dedi.

Giglio ve meslektaşları, 50 binden fazla, her biri çok belirgin bir astar özelliği taşıyan, çeşitli boyutlarda ve kalınlıkta kapak, çömlek ve tava parçası buldular.

Hatalı tüm parçaların buraya atılmış olduğunu belirten Giglio, “Bu parçalar, çanak çömleklerin yapılış şeklini yeniden kurmak için bize oldukça yardımcı oluyor,” dedi.

Bu kalın kırmızı iç astarlı parçaların çoğu, yapışkan olmayan bir yüzeye sahip. Bunlar, etli yemek pişirmek için ideal çömlek ve tavalar.

Giglio, üretim hataları haricinde, bu çöplüğe atılmış olan tüm parçaların yüksek kaliteye sahip olduğunun altını çizdi.

Çöplükte bulunan bu tava ve çömlek parçaları, İmparator Augustus ve Tiberius dönemine (MÖ 27-MS 37) tarihleniyor. 

Yapılan ön analizler, bu kapların kil karışımının, Pompeii’de bulunan tavalardan farklı olduğunu gösteriyor. Yapışmaz bir astara sahip olan Pompeii Kırmızı Malının, Cumae’daki parçalarla karşılaştırıldığında daha düşük kalitede olduğu anlaşıldı.

Napoli’nin batısındaki Cumae kentinde bulunan, çanak çömlek imalathaneleriyle dolu bu yerleşmenin yalnızca yüzde 10’u kazıldı.

Cumae bu tavaları, Akdeniz boyunca, İspanya’dan Kuzey Afrika’ya, Fransa, Almanya ve Büyük Britanya’ya  kadar ihraç etmiş olabilir.

Giglio son olarak, “Cumae, gerçekten de, Roma İmparatorluğunda yaygın olarak kullanılan bu yapışmaz tavaların seri üretim merkezi gibi görünüyor. Böyle bir çöplüğü bulmak her arkeoloğun hayalidir,“ dedi.

news.discovery.com