LAODIKEIA KİLİSESİ RESTORASYONUNA PRESTİJLİ ÖDÜL

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi içinde yer alan Laodikeia antik kentinde sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında ortaya çıkarılan ve MS 4. yüzyıla tarihlendirilen Laodikeia Kilisesi anastylosis, esaslı koruma, onarım, düzenleme, yayın çalışmaları, Avrupa Birliği Kültürel Miras/Europa Nostra Awards 2016 Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Laodikeia’da 2003 yılından beri, Pamukkale Üniversitesi adına Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK başkanlığında, kazı ve koruma çalışmaları sürdürülüyor.

2015 yılında Laodikeia Kilisesi için hazırlanan “Dünya Mirası Laodikeia Uyanıyor” başlıklı proje GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) tarafından kabul edilerek, bu proje kapsamında yapının çelik konstrüksiyon üzerinde polykarbon örtüsü olan koruma çatısı da tamamlandı.

Özgün bir plana sahip ve orijinalliği bozulmamış olan kilisenin, 494 yılı depreminde büyük hasar görüp, sonradan tamir edilerek, Focas Dönemi (602-610) depremine kadar kullanıldığı biliniyor.

Kiliseye ait yıkıntılarda ele geçen orijinal bloklar kullanılarak, anastylosis esaslı olarak ayağa kaldırılmış, yerinde korunan bölümlerle, anastylosis esaslı yükseltilen bölümler arasına ayırıcı olarak yatay tuğla sıraları yerleştirilmişti.

Yapılan restorasyon, konservasyon, koruma önlemleri, belgeleme ve yayına dönüştürme çalışmalarının uluslararası kriterlere göre yapıldığını göstermesi bakımından önemli olan ödüle ilişkin sertifika, 2016 yılının Mayıs ayında Madrid’de ilgililere teslim edilecek.

kültürvarlıkları