NARMANLI HAN VE RESTORASYON

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Narmanlı Han’daki restorasyon süreci kaygıyla takip ediliyor.

185 yıllık tarihiyle İstiklal Caddesi'nin en eski ve güzel yapılarından olan Narmanlı Han'daki restorasyon projesi, birçok sivil toplum kuruluşu ve mesleki organizasyon tarafından kaygıyla takip ediliyor. 

İstiklal Caddesi’ndeki Narmanlı Han’ın restorasyonu tartışmalarla başladı. Mimar Sinan Genim’in hazırladığı ve İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projede sadece binaların cephesinin korunması ve bir bodrum kat inşa edilmesi planlanmıştır. 20 Ocak’ta, kurul onaylı projenin uygulamasına başlamak üzere Narmanlı Han’a kepçe girdi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne yapılan ihbarın ardından, kurula sunulan dilekçede; Narmanlı Han yakınındaki Garibaldi Binası restorasyonu sırasında bulunan Roma – Bizans mezarlarına dikkat çekilerek, handa yapılacak kazıların müze denetiminde gerçekleştirilmesi talep edildi. Ayrıca bu kazıların, bölgenin 19. yüzyıl öncesi az bilinen tarihi ve Narmanlı Han’ın geçirdiği dönüşümler konusunda önemli bulguları açığa çıkarabileceğine dikkat çekildi. Konuyu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne danışan kurulun kararı bekleniyor.

Buranın arkeolojik sit alanı olmadığını ifade eden restorasyon projesinin mimarı Sinan Genim, “Elle mi kazacaklar burayı?” diyerek, kazıların kepçeyle yapılmasını savundu. Arkeoloji Müzesi’ne bu konuda yapılan şikâyet hakkında ise Genim, “Vaveyla koparıyorlar, işte ‘gözümüz üstümüzde’ mesajı veriyorlar,” dedi.

Narmanlı Han için Beyoğlu Kent Savunması ne istiyor?

“Narmanlı Han’da başlayan inşaat çalışmaları durdurulsun, Narmanlı Han kamulaştırılsın, Narmanlı Han eskiden olduğu gibi sahaflara ve sanatçılara kiralanarak yeniden kullanıma açılsın.”

Politeknik ile Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi ise, birkaç gün önce Narmanlı Han restorasyon projesinin mimarı Sinan Genim’e ithafen bir açık mektup yayımladı. Rejimin, tarihi, kültürel ve mimari değerleri hedef aldığı belirtilen mektupta, mimar Genim projeden vazgeçmeye çağrılıyor.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Bülteni

xxi.com.tr

Fotoğraf: Tarık Kaan Muşlu