1.DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANINA VİYADÜK

Antalya’da Türkiye Cumhuriyeti´nin 100. yılında hizmete açılması planlanan 156 kilometrelik Antalya - Alanya otoyolu, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı Köprüçay Vadisi´ni 485 metrelik viyadükle geçecek.

Afyonkarahisar- Antalya - Alanya otoyol projesinin Antalya - Alanya kesimi için ÇED süreci başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açılırken, sürece ilişkin 7 Nisan'da halkın katılımlı toplantısı düzenlenecek. Bölgede en az zarar görecek güzergâhın oluşturulması için yüksek hassasiyet gösterildiğinin altı çizilen ÇED dosyasında, proje çalışmalarının da aynı hassasiyetle devam ettiği belirtildi.

Antalya'da Döşemealtı Kocaçay Deresi'nden başlayacak otoyol, Döşemealtı'yla birlikte Kepez, Aksu, Serik, Manavgat ilçelerinin kuzeyinden geçerek Alanya'ya uzanacak. Bölgenin kuzeyinde Toros Dağları eteklerinde projelendirilen güzergâhta, uzunluğu 22.5 kilometreye ulaşan 10 tünel, 11 kilometrelik 25 viyadük, 44 köprü, 54 altgeçit, 46 üstgeçit ve 9 kavşak yer alacak.

ÇED raporuna göre otoyol, Selge ve Pednelissos ile Aspendos ve Side antik kentlerini birbirine bağlayan iki antik köprünün yer aldığı, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüsünde ve Türkiye'nin en önemli rafting alanı Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın yer aldığı Köprüçay'dan geçecek. ÇED raporunda Köprüçay Vadisi'nin 485 metre uzunluğunda viyadükle geçileceği belirtilirken, geçiş için koruma alanının en dar bölgesinin seçildiği belirtildi. Ayrıca, geçişin tamamen şeffaf bir yapı sistemi ile oluşturulmasının planlandığı da dosyada yer aldı. 

Köprüçay'la birlikte, Antalya- Alanya otoyolunun 17’inci kilometresinde, sit alanı olarak tescillenmiş eski mezarlığın güneyinden de geçilecek. ÇED dosyasında bu alana herhangi bir zarar vermeden geçileceği belirtilirken, otoyolun 51'inci kilometresinde tarihî Aspendos Su Yolu Sit Alanı bulunduğu; ancak yol güneye kaydırılarak söz konusu koruma alanından uzaklaştırıldığı da belirtildi.

ÇED dosyasında, özellikle koruma ve sit alanlarına zarar vermemek için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile projenin her aşamasında ortak çalışıldığı belirtildi.  

DHA