2 BİN YILLIK ÇATI KİREMİTİNDE KEDİ PATİSİ İZİ KEŞFEDİLDİ

İngiltere´nin Lincolnshire bölgesinde, otoyol inşası sırasında köpek, kedi ve geyik izleri bulunan binlerce eser keşfedildi.

Atlas Obscura'dan Sarah Lascow, üzerinde kedi patisi izi bulunan 2 bin yıllık bir kiremidin arkeologlar tarafından otoyol inşası sırasında keşfedildiğini duyurdu. İngiltere'de bulunan bu yeni bulgu, kedilerin 2 bin yıl önce; Roma döneminde de pati izleri bıraktıklarını gösteriyor. Araştırmacılara göre bu pati izi, kiremidin güneşte kurutulduğu esnada bir kedi tarafından kasıtlı olarak yapılmış.

 

Kiremit üzerine patisinin izini bırakan kedinin, Romalıların fare ve sıçan avlamak için besledikleri bir evcil tür ya da güneşte kurumaya bırakılan kiremitleri kontrol eden Büyük Britanya’ya özgü vahşi bir tür olup olmadığı bilinmiyor.

 

Çoğu Roma Dönemi binası ahşap ve saz-samandan inşa edilmişken, yol yapımı sırasında kazılıp ortaya çıkarılan bu binalar kiremit ile birlikte taş ve tuğladan yapılmış. Bu nedenle bu yapılar soylu ve varlıklı Romalılara ait olabilir.

 

Ayrıca kiremitteki kedi patisi izi hayvanlar tarafından bırakılmış olan tek iz değil. Araştırmacılar aynı yerde, geyik toynak izi ve köpek patisi izi gibi çeşitli izler de buldu.

 

Bu iz, bir İngiliz kedisinin tarihe izine bıraktığı ilk örnek de değil. 2015 yılında Gloucester'de yapılan kazılar sırasında da yaklaşık 2 bin yıllık bir Roma kiremidinde kedi patisi izleri bulunmuştu. Gloucester Kent Konseyinden Lise Noakes yaptığı açıklamada: “Köpek patisi izleri, insanların ayakkabı izleri ve bir domuz paçası izi Gloucester'daki kiremitler üzerinde bulunmuştu, ancak kedi izleri oldukça nadirdi” dedi.

 

Kediler kendilerini başka şekillerde de ölümsüzleştirdi. 2013 yılında bir araştırmacı, Hırvatistan’da bulduğu bir Ortaçağ el yazmasının üzerinde yürümüş olan bir kediye ait pati izleri bulmuştu.

 

http://www.smithsonianmag.com