3500 YILLIK MUMYALARIN BEKLENENDEN ÇOK DAHA DEĞİŞİK BİR YÖNTEMLE MUMYALANDIĞI KEŞFEDİLDİ

Antik Mısır´da yaklaşık bir asır önce bulunan Kha ve Merit adlı insanların bilinmedik bir yöntemle mumyalandığı ortaya çıktı.

Uluslararası bir ekip tarafından yapılan yeni bir araştırmada Antik Mısır’da daha önceden bilinmeyen farklı bir mumyalama türü keşfedildi.

Çalışmada, 18. Hanedanlık Döneminde yaşamış bir kraliyet mimarı olan Kha ve karısı Merit’in mumyalarını incelendi. Çiftin yaşarken oldukça zengin olmasına karşın, mumyalanma işleminin kalitesiz olduğu, neredeyse hiç mumyalama yapılmadığı düşünülüyordu. Bunun nedeni ise, 18. Hanedanlık Döneminde yaygın bir gelenek olmasına karşın, iç organları çıkartılarak ‘Kanopik’ denilen  çömleklere konmamış olması.

Araştırmacılar şaşırtıcı bir şekilde tüm iç organların –beynin, göğüs ve karın organlarının, göz yuvarlarının, kasların ve sinirlerin- 3500 yıl sonra bile çok iyi bir durumda korunmuş olduğunu keşfetti. Bu keşif, önceden düşünülenin aksine, mumyaların kısmen daha iyi bir şekilde korunduğunu gösterdi. 

Araştırmacılar, ölü bedenlerin anti-bakteriyel ve böcek öldürücü maddelerden oluşan bir karışım ile mumyalandığını belirttiler.

Mumyalar 1906 yılında eski Mısır bilimci Ernesto Schiaparelli tarafından 1906 yılında Deir el Medina’da bulunmuştu. Kha ve Merit’in mezarları Yeni Krallık Döneminin hanedanlığa ait olmayan en sağlam kalmış mezarlarından biridir.

Mumyalar iki büyük ahşap lahit içerisinde keşfedilmiş, lahitlerin içerisinde onlarla birlikte yiyecek, keten giysiler, iç içe geçmiş beş adet tabut ve “Ölüler Kitabı”nın bilinen en eski iki örneğinin de bulunduğu 500 eşya bulunmuştu.

Kha’nın 18. Hanedanlık Döneminde yaşadığı, II. Amenhotep (1424–1398 BC), IV. Thutmose  (1398–1388 BC) ve III. Amenhotep (1388–1348 BC)‘in hükümdarlıklarında şef mimar olarak görev yaptığı ve ellili, altmışlı yaşlarda Tutankhamun’un dedesi III. Amenhotep hükümdarlığında, bilinmeyen nedenlerden dolayı öldüğü biliniyor.

Merit ise kocasından çok daha erken bir tarihte, 25-35 yaşları arasında ölmüş. Kendi tabutu bitirilemediğinden Kha’nın insan formundaki tabutlarından birine yerleştirilmiştir. Merit’in boyunun Kha’dan kısa olmasından dolayı, Kha’nın monogramlı keten kumaşı, Merit’in kısalığından oluşan boşluğu doldurmak için kullanılmıştır.

Mumyaları incelemek için yeni nesil X-ray görüntüleme ve kimyasal mikroanaliz yöntemleri kullanıldı. İç organların varlığı dışında X-ray yöntemi ile mumyaların üzerinde çeşitli mücevherlerin olduğu ve Kha’nın bir taç giydiği gözlemlendi.

Kaynak: http://news.discovery.com/history/archaeology/ancient-egyptian-mummies-embalmed-with-unusual-recipes-150807.htm