700 YILLIK TÜRBENİN İÇİNDE DEFİNE ARADILAR

İzmir’in Tire ilçesinde bulunan İsa Baba Türbesi, definecilerin hedefi oldu. Defineciler, türbedeki iki mezardan birini kazarak, türbeyi talan ettiler.

İzmir’in Tire ilçesindeki olay, definecilerin ne kadar arsız olduğunun bir kez daha kanıtı oldu. Geçtiğimiz aylarda, tarihi Kutu Han’daki restorasyon sırasında bir işçi tarafından altın sikkeler bulunmuştu. Bu olaydan sonra defineciler, İzmir'in türbeleriyle ünlü ilçesi Tire'ye göz dikti.

Balım Sultan Zaviyesi bahçesinde bulunan ve 700 yıllık olduğu öne sürülen İsa Baba Türbesi, definecilerin talanına uğradı. Kimliği belirsiz kişiler, İsa Baba Türbesi içerisinde bulunan iki mezardan birini kazarak, türbeyi talan etti. Olay, türbeye ibadet etmeye gelen vatandaşlar tarafından ortaya çıkarıldı.

Geçtiğimiz günlerde bir grup ziyaretçi, hem Balım Sultan Türbesi’ni hem de İsa Baba Türbesi’ni ziyaret etmek için türbelerin bulunduğu alana geldi. Bu sırada, gurubun içinden bir kişi İsa Baba Türbesi’nin kapısının açık olduğunu gördü ve kapıdan içeri girdi. Gördüğü manzara karşısında şaşkına dönen ziyaretçi, durumu hemen jandarma’ya bildirdi.

Tire İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Tire Müzesi yetkilileriyle birlikte türbeye geldi. Olay yerinde detaylı inceleme başlatan jandarma, mezarın kim ya da kimler tarafından kazıldığını araştırmaya başladı. 

 

İHA