9 BİN 200 YILLIK YERLEŞİMDE DÜNYANIN EN ESKİ BALIK DEPOSU BULUNDU

İsveç´in güneyinde bulunan dünyanın en eski fermante edilmiş balık deposu, daha önce zannedilenden daha karmaşık bir topluma işaret ediyor. Bu bulgu, İskandinav tarihöncesi döneminin yeniden yazılmasına yol açabilir.

Blekinge´de bir zamanlar göl olan bölgedeki 9 bin 200 yıllık bir yerleşimin kazıları sırasında, dünyanın en eski fermante edilmiş balık deposu bulundu. Bu keşfin mimarı olan Osteolog Adam Boethius, “Geleneksel bir balık depolama yöntemi olan büyük ölçekli balık fermantasyonuna dair buluntularımız, o dönemde burada yerleşildiğini işaret etmekle birlikte, büyük bir topluluğun besin ihtiyacını gördüğünü de gösteriyor,”  dedi.

 

Buluntular ayrıca, İskandinav toplumlarının, 9 bin 200 yıl önce zannedildiğinden daha gelişmiş olduğunu da gösteriyor. Doğu Akdeniz ülkelerinde daha erken bir dönemde yerleşik hayata geçildiği, ekim yapıldığı ve sığır yetiştirilmeye başlandığı düşünülürken, kuzeyde insanların kısmen göçebe olarak yaşadığı farz edildiği için bu buluntular büyük bir önem arz ediyor.

 

Boethius, “Bu buluntular, İskandinav avcı-toplayıcıların daha erken bir tarihte yerleşik hayata geçtiğini ve balık tutup, işlemek için göllerden ve denizden faydalandıklarını gösteriyor. Küresel açıdan baktığımızda, İskandinav bölgesindeki gelişim, o dönemde Orta Doğu´daki gelişime denk olabilir,” dedi.

 

Bu keşfin oldukça benzersiz olduğunu belirten Boethius, bunun sebebinin kısmen balık kemiklerinin oldukça hassas olması ve örneğin kara hayvanlarının kemiklerine göre daha kolay yok olması olduğunu söyledi. Boethius, bu kazıdaki kalıntıların korunmuş olmasını, koşulların uygun oluşuna bağladı.

 

Fermantasyon süreci de kendi içinde oldukça karmaşık. İnsanların tuza erişimi bulunmadığı ve seramik kaplar yapma yetenekleri olmadığı için balıkları, çam ağacı kabuğu ve fok balığı yağı gibi şeyler kullanarak ekşitiyor/asitli hâle getiriyorlardı. Daha sonra, tamamı fok balığı ya da yaban domuzu derisiyle sarılıyor ve çamurlu toprakla kaplı bir çukur içine gömülüyordu. Bu tip bir fermantasyon yapılabilmesi için soğuk bir iklim şarttır.

 

 

lunduniversity.lu.se