AIGAI ESERLERİ PARİS LOUVRE MÜZESİNDE SERGİLENİYOR

Manisa´daki Aigai Antik Kenti´nde, 1882 yılında Fransız araştırmacı Michel Armand Clerc´in bölgeden çıkardığı eserler, günümüzde Paris´teki Louvre Müzesi´nde sergileniyor. Aigai Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin, "Bu durum, 135 yıl önce bile Aigai´nin bilim dünyası tarafından merakla takip edildiğini kanıtlıyor" diye konuştu.

Aiol halkı tarafından Batı Anadolu'da kurulan ve 12 kentten biri olan, 2 bin 800 yıllık geçmişe sahip, Manisa'nın Yunusemre İlçesi'ndeki Aigai Antik Kenti'nde, 1882 yılında Fransız araştırmacı Michel Armand Clerc tarafından yapılan kazılarda bulunan eserler, günümüzde Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergileniyor.

 

Aigai Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin, "19'uncu yüzyılın sonlarında antik Hellen dünyasına olan ilginin artması ve büyük müzelerin kurulmasıyla birlikte büyük bir eski eser toplama yarışı başlıyor. Bu durumdan Aigai de etkileniyor. 1880'li yılların başında önce Fransız araştırmacılar daha sonra da Alman araştırmacılar Aigai'de çalışabilmek için mücadele içine giriyorlar. Fransız arkeologlar, Almanların Aigai ile ilgilenmelerinden rahatsız oluyorlar. Kurumlarına gönderdikleri mektuplarda Almanların fotoğraf makinesi gibi daha gelişmiş aletlere sahip olduklarını, ama kendilerinin bu konuda geri kaldıklarını iletiyorlar. Bu dönemde yapılan kısa süreli kazı ve araştırmalarda bulunan eserlerin bir bölümünün Louvre Müzesi'ne götürüldüğünü biliyoruz. Bu o dönemdeki Osmanlı hükümetinin izni ile gerçekleştiriliyor. Bu durum günümüzden 135 yıl önce bile Aigai'nin bilim dünyası tarafından merakla takip edildiğini kanıtlıyor" diye konuştu.

 

http://www.hurriyet.com.tr