AMASRA KALESİ´NİN DUVARLARI ESKİ HÂLİNE DÖNÜYOR

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi´nde yer alan Amasra Kalesi´nin duvarlarına sprey boyayla yazılan yazılar, düşük basınçlı kum püskürtme yöntemiyle temizleniyor.

Roma Dönemi'nde yapılan, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde onarımlar görerek bugüne kadar ulaşan Amasra Kalesi’nin duvarlarına sprey boyayla yazılmış yazıların temizlenmesi için, Amasra Kaymakamlığı ve Amasra Belediyesi'nce çalışma başlatıldı.

 

15 Nisan 2013'te Dünya Miras Merkezi tarafından, "Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri" adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklenen Amasra Kalesi’ndeki doğal taşlar, sprey boyayla yapılmış tahribattan arındırılarak orijinal hâline dönüştürülüyor. Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçedeki tarihi eserlerde bazen olumsuz örneklerle karşılaştıklarını; ancak sprey boyayla yazı yazılmasına ilk kez tanık olduklarını söyledi.

 

Kale duvarlarındaki sprey boyanın temizlenmesinin uzmanlık gerektirdiğini ve bunun için tarihi dokuya zarar vermeden özel çalışma yürütüldüğünü ifade eden Aydın: "Amasra Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Müze Müdürlüğü olarak başlattığımız ve özel restorasyon firması tarafından sürdürülen çalışmaları yerinde takip ediyoruz. Şu anda çalışmalar, ilçenin tarihi dokulardan biri olan ve Sormagir Mahallesi ile Boztepe-Zindan Mahallesi'ni birbirine bağlayan Amasra Kalesi’nin 'Karanlık Tünel' olarak bilinen bölümünde devam ediyor." dedi.

 

Amasra Müze Müdürü Bayan Aydın, sözlerine şöyle devam etti: "Şu anda geçici listede yer alan Amasra’nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için yürüttüğümüz uğraşlarımız var. Bunun da sekteye uğramaması için tarihi ve kültürel varlıklarımızı en iyi şekilde koruyup gelecek kuşaklara aktarmamız lazım ancak bu sadece devlet kurumlarının yapacağı bir şey değil, bununla ilgili vatandaşlarımızın da duyarlı olması gerekiyor. Tabii aynı durumla karşılaşmamak için emniyet müdürlüğümüz ile belediyemizin çalışması ve tedbiri olacaktır ama burada asıl nokta vatandaşımızın tarih bilincidir."

 

 

haberturk.com