ANADOLU´DA İNSAN GÖRÜNTÜLERİ

Aygaz’ın desteği, Bahattin Öztuncay’ın koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından uzun soluklu ve titiz bir çalışma sonucu kaleme alınan “Klasik Çağ Öncesi: Anadolu’da İnsan Görüntüleri”,

 

ANADOLU’DA İNSAN GÖRÜNTÜLERİ

Tarih ve kültürüyle bulunduğu coğrafyanın zenginliklerini yeniden hatırlatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Aygaz, 1996 yılından bu yana sürdürdüğü “Aygaz Kitaplığı” projesiyle birçok değerli eseri kültür-sanat hayatımıza kazandırdı. 1996 yılında “Türkiye, Baştan Başa Bir Ülke” kitabıyla başlattığı projeyi 1997’de “Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik”, 1998 yılında “Tanrılar Dağı Nemrut”, 2000’de “Otağ-ı Hümayun-Osmanlı Çadırları”, 2002’de “Hasbahçe - Osmanlı’da Bahçe ve Çiçek”, 2003’te “Dersaadet’in Fotoğrafçıları”, 2005’te “Hatıra-ı Uhuvvet-Portre Fotoğrafların Cazibesi”, 2006’da “Osmanlı Sarayının Çocukları: Şehzadeler ve Hanım Sultanların Yaşamları, Giysileri” ve “Troia Hazineleri”, 2008’de “II. Meşrutiyet’in İlk Yılı” ve 2010’da “Hanedan ve Kamera” kitapları ile sürdürdü. “Anadolu’da İnsan Görüntüleri” Aygaz Kitaplığı’nın 12. Kitabı… Bunların yanı sıra Osmanlı diplomatik arşivlerinin bilgi ve belgelerini araştırmacılar için daha ulaşılır kılmak amacıyla Osmanlı arşivlerinden derlenen bilgi ve belgeleri kitap haline getirerek yayınlayan Aygaz, Genel Müdürlük Binasında; Atatürk Fotoğrafları, Kayıp Şehir Sagalassos, Hanedan ve Kamera, 50 Yılın Yükselen Enerjisi: Aygaz Üç Objektiften Afrodisyas gibi fotoğraf sergilerine ev sahipliği de yapmıştır.

17 Ocak 2013 tarihinde ise Aygaz, “Aygaz Kitaplığı” adlı serinin 12. kitabı ile tarih ve sanat meraklılarıyla yeniden buluşuyor.

Aygaz’ın desteği, Bahattin Öztuncay’ın koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından uzun soluklu ve titiz bir çalışma sonucu kaleme alınan “Klasik Çağ Öncesi: Anadolu’da İnsan Görüntüleri”, Anadolu topraklarının heykeltraşlık ve resim sanatı zenginliğini sergileyen farklı uygarlıklara ait insan görüntülerini bir araya topladı. Anadolu’nun tarih ve kültürüne ışık tutan belgelerin tanıtılmasına yıllardır destek veren Aygaz bünyesinde yayınlanan ve Klasik Çağ öncesi insan görüntülerinin çeşitliliğini gözler önüne seren bu değerli kitabın çıkış noktası ne idi?

Bu konuda kitabın yazarı Önder Bilgi ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Ancak öncesinde bu önemli bilim adamını size tanıtmadan geçemeyeceğiz.