ANADOLU’DA ZAMAN YOLCULUĞUNA HAZIR MISINIZ?

Atılım Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu”, uluslararası akademi camiasını Ankara’da buluşturuyor. İngilizce ve Türkçe çeviri imkanıyla yabancı ve yerli katılımcılarına bilgi alışverişi imkanı sunacak sempozyumda, Anadolu ve Ankara’nın geçmişten günümüze yaşadığı kültürel serüveni anlatacak.

Atılım Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde 20’nci yaşında kurulduğu toprakları anlama ve anlatma amacıyla “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” ile uluslararası akademik bir etkinliğe imza atıyor. Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim ve Rektörü Prof.Dr. Yıldırım Üçtuğ’un davetiyle alanında uzman isimler, Anadolu coğrafyasına ilişkin sunumlarıyla sempozyum katılımcılarına çok özel zaman yolculuğu fırsatı tanıyacak.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu”, Atılım Üniversitesi İncek Kampüsü’nde 15 Haziran Çarşamba günü saat 09.00’da başlayacak. Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek sempozyum kapsamında, 15 Haziran Çarşamba, 16 Haziran Perşembe ve 17 Haziran Cuma günlerinde 09.30 – 18.30 saatleri arasında panel oturumları ve sunumlar düzenlenecek. Sempozyum programı hakkında http://symposium2016.atilim.edu.tr/public_html/ internet adresinden detaylı bilgiye ulaşılması mümkün.

Sempozyumda Anadolu’da kültür ve iletişim konusunu anlatmak üzere Trevor Bryce, Jak Yakar, Jacopo Turchetto, Mehmet Özdoğan, Nicole Laneri, Andreas Külzer, Sachihiro Omura ve Suraiya Faroqhi hazır bulunacak. Ankara ve çevresinde kültür ve iletişimle ilgili olarak Berna Alpagut, Hakan Yiğitbaşıoğlu, Işın Yalçınkaya, Aliye Öztan, Ahmet Ünal, Musa Kadıoğlu, Zeynep Öğün, Coşkun Özgünel, Filiz Yenişehirlioğlu, Özer Ergenç, Mehmet Tuncer, Esin Kahya ve Gökçe Günel sempozyumda konuşmacı olarak yer alacak.  İletişimin bugünü ve geleceğiyle ilgili Lee Artz, Graham Murdock, Philip Kohl, Jonathan Hardy ve Chung Peichi konuşma yapacak.

İngilizce ve Türkçe simultane tercüme olanağının sunulacağı sempozyumda, genç akademisyenlerce de bildiri sunumları yapılacak. Mühendislik Fakültesi’ndeki konferans salonlarında, 15-17 Haziran tarihlerinde sempozyumdaki panel oturumlarıyla eş zamanlı olarak bildiri sunumları takip edilebilecek.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” Organizasyon Komitesi Başkanı ve Atılım Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Anadolu ve Ankara üzerine bu denli geniş katılımlı ve uluslararası bir toplantının ilk kez düzenlendiğini ifade etti. Prof. Dr. Erdoğan, 15-17 Haziran tarihlerinde üç gün sürecek toplantıda üç ayrı temayı 10 yabancı ve 14 yerli profesör ünvanına sahip uzman isimlerle değerlendireceklerini vurguladı. Erdoğan, ilk gün Anadolu’da kültür ve iletişimin tartışılacağını, ikinci gün Ankara üzerine odaklanılacağını, üçüncü gün ise genel olarak kültür ve iletişim üzerinde durulacağını belirtti. Kültür ve iletişim başlıklarında Anadolu ve Ankara söz konusu olduğu için katılımcı olarak farklı alanlardan tüm ilgilileri beklediklerini vurgulayan Erdoğan, son gün toplantılarında küresel terör ve iletişim boyutunun da konu edileceğini, dolayısıyla güvenlik birimlerinin de sempozyuma ilgi göstereceğini beklediğini sözlerine ekledi.

Uygarlık beşiği Anadolu’da bugüne nasıl gelindi?

Atılım Üniversitesi, “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” ile bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara ve coğrafyası Anadolu’ya ayna tutmayı amaçlıyor.

Günümüzde iletişim denilince akla hemen hemen ilk ve tek araç olarak sosyal medya geliyor.  İnternet, twitter, facebook, youtube, instagram, messenger, whatsapp gibi pek çok sosyal medya uygulaması günlük hayatı işgal ediyor. Gelecekte sosyal medya egemenliği yaygılaşıacak görünüyor. Ama hep böyle miydi? Geçmişte nasıldı? Şimdi Atılım Üniversitesi, günümüzdeki dünya uygarlığını yeşerten topraklarda geçmişte yaşayanların mirasını, bugünün insanlarına aktarmayı amaçlıyor.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” çerçevesinde; MÖ 18. yüzyıldan bu yana, Mezopotamya uygarlıklarının etkisiyle yazıyı keşfeden ve kullanan, Asur Ticaret Kolonileri Çağı ile uzak mesafeli ticareti, bilginin ve kültürün değişimini öğrenen Anadolu insanının kültürel mirasının ne olduğunu gözden geçilmesi planlanıyor. Bunun için tarih öncesi ve tarih dönemlerini çok iyi bilen bilim insanları Atılım Üniversitesi’nde toplanıyor. Bugünü daha iyi anlamak için geçmişin bıraktığı mirası gözden geçirmek, yeni bilgileri değerlendirmek ve Ankara merkez olmak üzere yeni bir uygarlığın değerlerini ortaya çıkartmak hedefleniyor.

Atılım Üniversitesi bu girişimiyle evrensel gelişime de katkıda bulunuyor çünkü yapılan çalışma insanlığın kültürel mirasını geliştirmek için kurulan UNESCO’nun temel ilkelerinin bir gereği olarak kabul ediliyor. UNESCO bugün yeni iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine katkı vermeyi daha önemli görse de temel hedefi olan insanlığın kültürel değerlerinin korunması önemini hep koruyor ve Atılım Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği toplantı bu yönde çok önemli bir katkı oluşturuyor.

Anadolu insanlığın geçmişidir; geçmişin iyi bilinmesi geleceğin belirlenmesini sağlayacaktır. Atılım Üniversitesi  böylesine önemli bir görevi yerine getirmenin kıvancını yaşamaktadır.

Anadolu, Göbekli Tepe’dir, Asur Ticaret Kolonileri çağıdır, Hitit uygarlığıdır, Kral Yolu’dur, Roma’dır, Bizans’tır, Selçuklular’dır, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’dir. Anadolu insanlığın tarihidir.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” geleceği de anlamaya yardım edecektir. Toplantının üçüncü gününde terörün yaygınlaştırdığı korku ortamında iletişimin küresel ve bölgesel durumu ele alınacak. İnsanların yaşadıkları dünyadan doğru ve eksiksiz bilgi almasının koşulları gözden geçirilecektir.