Anadolu´ya Saygı Otobüsü´nün Programı

 

Anadolu’ya Saygı Otobüsü

 

Program

 

İstanbul Buluşma Noktaları:

 

Taksim AKM önü / 23 Kasım 2012 saat 22.30

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde 23 Kasım 2012 Saat 23.00

            

 

Aydın’daki Buluşma Noktaları:

 

1. Buluşma Noktası, tarih ve saat: 24 Kasım 2012 saat 09.00’da Aydın’ın Söke İlçesi Otobüs Terminali.

2. Buluşma Noktası, tarih ve saati: 24 Kasım 2012 saat 09.20’de Saner Petrol. (Sarıkemer ve Myus Antik kenti yol ayrımında yer alan Shell istasyonu)

 

Söke’de, yukarıda belirtilen buluşma noktalarında arkeoloji severler ve bölgeyi 1994 yılından beri araştıra kaya resimleri konusunda uzman arkeolog Anneliese Peschlow ile buluşuyoruz. Peschlow, bu etkinlik sırasında bölgenin arkeoloji değerlerini, eserlerin korunma sürecini ve taş ocaklarının tehlikesini anlatacak.

 

İlk durağımız Karakaya Bölgesi. Aracımızdan indikten sonra yaklaşık olarak 1,5 saat bir yürüyüşün ardından Latmos’taki en eşsiz kaya resimlerini göreceğiz. Karakaya bölgesine yürüyüşümüz sırasında bölgedeki kaya resimlerini tehdit eden taş ocaklarının en büyüklerden bir tanesini göreceğiz. Yol boyunca Anneliese Peschlow’un bilgilendirmeleri eşliğinde bölgeyi daha yakından tanıyacağız. Karakaya Bölgesinde, Latmos’taki en önemli Neolitik Dönem kaya resimlerini gördükten sonra bu bölgede basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz.  

 

Basın açıklamasının ardından Söğütözü mevkinde bir tahribata şahit olacağız. Üzerine yağ sürülerek tahrip edilen 8 bin yıllık kaya remini görmek, eserlerin korunmasının ne kadar acil olduğunu bizlere bir kez daha gösterecek. Bu tahribatın ardından Anneliese Peschlow’un Anadolu’ya Saygı Otobüsü için özel olarak seçtiği kaya resimlerinden örnekleri görmek için Kavalan bölgesine giderek Latmos’un bizlere sunduğu arkeolojik zenginliğe tanık olacağız.

 

Bu eşsiz kaya resimlerini gördükten sonra arkeolojik mirasımıza ve Latmos’a sahip çıkarak dönüş yoluna başlayacağız. 25 Kasım 2012 Pazar günü sabah 08.00’de İstanbul’da turumuza son vereceğiz.

 

 Notlar:

 

* Anadolu’ya Saygı Otobüsü sırasında yürüyüşler için su geçirmeyen ve ayaklarınızı yürüyüş sırasından koruyacak bir ayakkabı seçmenizde yarar var.

* Hava durumuna göre kıyafet seçimi yapmayı unutmayınız.

* Yağmurluk bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

           

LATMOS’A DOKUNMA!!!

Anadolu’ya Saygı 24  KASIM 2012

 

Dünya kültür mirasının eşsiz örneklerinden, 8 bin yıllık kaya resimlerini tehdit eden taş ocaklarına karşı Beşparmak Dağları’na gidiyoruz.

 

Aydın ve Muğla sınırları arasında Latmos Dağları Herakleia’da yer alan ve günümüzden yaklaşık 8 bin yıl öncesine tarihlenen kaya resimleri, hem Türkiye’nin hem de dünyanın korunması gereken kültürel miraslarından biri ve belki de en önemlisi. Günümüzden 8 bin yıl önce bölgede yaşayan insanların elinde çıkma bu kaya resimlerinde dönemin aile yaşamı, düğün gibi toplumsal ilişkiler konu edilmiştir.

 

Eşi benzeri olmayan bu kaya resimleri son yıllarda ruhsat sayısı hızla artan taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Her geçen gün yeni ocakların açılması için çok sayıda başvuru yapılıyor. Eğer bu ocakların faaliyetleri engellenemezse 8 bin yıllık hafızamız, Anadolu’nun belleği yok olacak!

 

Oldukça geniş bir araziye yayılmış olan kaya resimlerini koruma altına almak oldukça zor. Talebimiz; insanoğlunun uygarlık tarihinde önemli bir yeri olan ve eksikliği geçmişi anlamamıza yol açan bilgi sürekliliğine büyük zarar verecek olan bu kültür katliamı- tahribatının bir an önce yetkililerce sonlandırılması ve koruma önlemlerinin alınması yönündedir.

Biz sadece yaşadığımız zamana ait değiliz, aynı zamanda geleceğinde birer parçasıyız. Bu nedenle geçmişe büyük bir sadakatle bağlı kalmalıyız. Biz, modern çağın insanı kendimizle birlikte her şeyi yok etmeye oldukça yatkınız ve bunu yaparken çok da cesuruz. Bu cesareti ve vurdumduymazlığı bilinçsizlik ve cehalet olarak adlandıramayız. Sadece düşünmeli ve harekete geçmeliyiz.

 

Bu nedenle 24 KASIM 2012 tarihinde Anadolu’nun eşsiz sanat eserlerini korumak adına Latmos’ta olacağız. Dünya tarihine, Anadolu’nun kültürel mirasına ve insanlığın ortak hafızasına saygı duyan herkesi “Anadolu’ya Saygı Otobüsü’ne” bekliyoruz.

 

Unutmayın yok edilen her eser, Anadolu’nun kültür mozaiğinden çalınan bir parçadır!

 

Aktüel Arkeoloji Dergisi  Anadolu’ya Saygı Otobüsü’ne katılmak isteyenler için irtibat numarası: 0212 244 25 02