ANGLO-SAKSON TEKNESİNDE ANTİK SURİYE ZİFTİ KEŞFEDİLDİ

Doğu Anglia’daki Sutton Hoo, İngiltere’de en önemli arkeolojik alanlardan biridir. Anglo-Sakson mezarlıklarında gömülü olan silah, kıyafet ve diğer nesneler, 6. ve 7. yüzyıldaki ticaret ağlarının Avrupa ve Asya’ya kadar eriştiğini gösterir. Şimdi Britanya Müzesi ve Aberdeen Üniversitesinde yürütülen yeni araştırma, ticaretin Suriye olan yerden İngiltere’ye kadar tüm yol boyunca bitümen (zift) yapımında bilinen katı bir yağ formunda sonuçlandığını ortaya koyuyor.

 

Sutton Hoo’daki mezarlar cismen çeşitlilik gösterir, ancak bunlardan bir tanesi bir teknenin şeklini içerir – teknenin iskelet kalıntıları muhtemelen törensel olarak bir savaşçıyı ve meşhur miğferi dâhil olmak üzere onun dünyevi mallarının çoğunu gömmekte kullanılmıştı. Vücudun yanında birkaç küçük, santimetre ölçülü katran yumruları bulundu.

 

Bir ulus ömrünü İngiliz topraklarında harcadıktan sonra, bu yumrular 70 yıldır güvenli bir şekilde küratörlük yaptıkları Britanya Müzesinde bir insan ömrü geçirdi. Pauline Burger ile birlikte müzenin Rebecca Stacey liderliğindeki araştırma ekibi, arşivden katran yumruları aldı ve onları analiz etmeye başladı.

 

Müze, yumruları, reçine içeren ahşabı ısıtarak yapılan çam katranı olarak katalogladı. Çam katranı yapışkan, su geçirmez ve yapması kolaydır ve muhtemelen 6. ve 7. yüzyıllarda su geçirmez şeyler için kullanılmıştı. Dr. Stacey bu tür çam katranı konusunda uzmandır, ancak onun analizleri Sutton Hoo katranının aslında kayalıklardan gelen bir tür yağ olduğunu gösterdi. Soru “hangi kayalar” oldu.

 

Bu soruyu cevaplamak için yumruların kimyasal içeriğini incelemek zorundaydık. Meslektaşım John Parnell doğal sızıntı ve açıkta kalma yüzünden yüzeyde yağ bulunabilecek Britanya’daki yerlerin kapsamlı bir bilgisine sahiptir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde o, Sutton Hoo katranını Britanya’daki herhangi bir sızıntıyla veya birikintilerle eşleştiremedi. Bu önerilen onun İngiltere dışından geldiğiydi.

 

Orta Doğu’daki zift, antik dünyada mumyalama, ilaç ve tabi su geçirmezlik gibi birçok şey için kullanılmıştır. Bu kullanım bir eşleştirme yapmak için inceleyebileceğimiz zift arkeolojik kaydını bıraktı.

 

Zift familyası yağ familyalarından biraz farklıdır. Yağ zift haline dönüştürüldüğünde ek kimyasal karakteristik özellikler kazanır. Antik dünyada kullanılan zift türü, yağın sıvı kısımlarını tüketen ve geride çoğunlukla katı tortular bırakan mikroplar tarafından oluşturuldu. Bu mikrobik dönüşümün sonuçları ziftin konumuna bağlı olarak değişir.

 

Şu ana kadar Sutton Hoo katranı, günümüz Suriye’sinde bir zift yatağıyla en güçlü eşleşmeye sahiptir. Bu şaşırtıcı görünebilir iken, Sutton Hoo'da pek çok yabancı ve egzotik hazineler bulundu ve antik Suriye yağının bu küçük parçaları sadece birden fazladır. 

 

Ancak orada hala başka sürpriz olabilir. Biz yumruların kimyasal kompozisyonunu, onların kabataslak gömülme tarihini ve onların kökeni noktasını biliyoruz. Bilmediğimiz şey, ne için kullanıldıklarıdır. Sutton Hoo'dan diğer nesnelerin çoğunda, kılıçlar, kalkanlar, taraklar ve çanak çömlekler de dâhil olmak üzere açık kullanımlar, işlevler veya simgeler var.

 

Ancak katran parçaları için bu bilgiye sahip değiliz. Sahip oldukları işlev nedir ya da onlar hangi sembolizmi taşıdı? Bir Anglo Sakson mezarında minik Suriye katranı neden var? Neden birileri oraya koydu? Görünüşe göre Sutton Hoo şimdilik bazı sırlarını gizli tutuyor.

 

http://theconversation.com/ancient-syrian-bitumen-discovered-in-anglo-saxon-boat-at-sutton-hoo-69521