ANTONİNLER ÇEŞMESİ AÇILIYOR

Roma imparatoru Marcus Aurelius zamanında yapılan ve imparatorluğun prestij göstergesi olan Antoninler Çeşmesi açılıyor.

Burdur’a bağlı Ağlasun kasabasının 7 kilometre kuzeyinde bulunan Sagalassos antik kentinde yapılan Antoninler Çeşmesi’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Aygaz sposorluğunda gerçekleşen çalışmalar sonucu antik kentin en büyük eserlerinden biri olan Antoninler Çeşmesi eski ihtişamına kavuştu. Şelaleli bir çeşme olan Antoninler Çeşmesi’nde ışık oyunlarına imkan veren kaplan sırtı mavi Afyon mermeri kullanıldı. Antoninler Çeşmesinin restorasyon çalışmalarında ziyaretçilerin çeşmeden antik çağlardaki gibi su içebilmesi amaçlandı.

28 Ağustos Cumartesi günü kazı başkanı Prof. Dr. Şövalye Marc Waelkens rehberliğinde gerçekleşecek olan Sagalassos gezisinin ardından Antoninler Çeşmesi’nin açılış töreninin gerçekleşmesi planlanıyor.

1990 yılında Prof. Dr. Şövalye Marc Waelkens ve ekibi tarafından başlatılan Sagalassos kazı çalışmaları 17 yıldır devam ediyor. Antoninler Çeşmesi ile gündeme gelen Sagalassos kentinde ayrıca, Marcus Aurelius heykeli, Adrian heykeli ve Tiberius dönem kapısı gibi daha birçok önemli eser bulunuyor. Esra AVCI