Arkeologlar Derneği: Anadolu Definecileri Eğitim ve Araştırma Derneği Kendisini Feshetti

Arkeologlar Derneği dün akşam sosyal medya hesabında Anadolu Definecileri Eğitim ve Araştırma Derneği´nin kendisini feshettiğini açıkladı.

 

 

Arkeologlar Derneği´nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Anadolu Definecileri Eğitim ve Araştırma Derneği 08.01.2019 tarihinde yaptığı Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile kendisini feshetti. Bu kararın alınmasında derneklerinin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın yaptığı suç duyurularının ve mahkeme sürecinin etkili olduğunu belirten Arkeologlar Derneği; "Türkiye gibi arkeoloji cenneti bir ülkede, daha çok dedektör satıp kültür varlıklarımızı tahrip etmeyi hedefleyen defineci derneğinin varlığı kabul edilemez, adalet yerini buldu." açıklamasını yaptı.

 

Ne Olmuştu?

 

Türkiye’de kültürel mirasın en büyük düşmanlarından biri olan defineciler 2018 yılında "Anadolu Defineciler Eğitim ve Araştırma Derneği" kurmuş ve arkeologların tepkisini çekmişti. Dernek sitesinde amacını; “Anadolu’da definecilikle ilgilenen insanları eğitmek, bilinçlendirmek ve bir çatı altında toplamak” olarak açıklamış ve bir dedektör firmasının reklamını yapıp ürettiği dedektörleri pazarlayarak insanları defineciliğe özendirmişti. 

 

Dernek Kendisini Feshetti

 

İstanbul Üsküdar´daki sözde dernek merkezinde 8 Ocak 2019 tarihinde toplanan dernek üyeleri derneği feshetme kararı aldı ve kapanışını şu basın bildirisi ile açıkladı:

 

KAMUOYUNA DUYURU

 

TÜRKİYEDE DEFİNEYE GÖNÜL VERMİŞ, DEFİNECİLİK FALİYETİNİ GEREKTİĞİ GİBİ YAPMAYA ÇALIŞAN İNSANLARIN BİR ARAYA GELMESİ VE DEFİNECİLİK İLE ALAKALI SORUNLARIN ORTADAN KALDIRILMASI, KANUNLARDAKİ EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ AMACI İLE UĞUR KULAÇ BEYİN ÖNDERLİĞİNDE 21.06.2018 TARİHİNDE KURULAN "ANADOLU DEFİNECİLERİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ" BU GÜN GENEL KURUL KARARI İLE FES EDİLMİŞTİR.

 

DERNEĞİN FESİH SEBEBLERİ UĞUR BEY TARAFINDAN BU HAFTA CUMA GÜNKÜ CANLI YAYINDA AÇIKLANACAKTIR. DERNEĞİN KURULUŞ AŞAMALARINDA VE KURULUŞ ÇALIŞMALARINDA DAHA SONRASINDA BİZLERE İNANARAK BİZLER İLE BİRLİKTE GAYRET GÖSTEREN, DESTEĞİNİ ESİRGEMEYEN KURUCU ÜYELERİMİZE, DERNEĞE ÜYE OLARAK KORKUSUZCA DESTEĞİNİ İLAN EDEN 2.000 ÜYEMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ. TARİH SİZLERDEN ÖVGÜ İLE BAHSEDECEK. NE YAZIKKİ YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ ŞEY MUHATAPLARIMIZ TARAFINDAN ALGILANMAMIŞ, TAM TERSİ BAŞKANIMIZA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULARAK KAPILAR KAPATILMIŞTIR. ALDIĞIMIZ TERBİYEYE İSTİNADEN BİZLER HİÇ BİR ŞEKİLDE VE HALDE DEVLETİN HİÇ BİR KURUMU İLE SÜRTÜŞMEK VE KAVGA HALİNDE OLMAYI İSTEMİYORUZ. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.