ASİ’DEKİ ANTAKYA SERGİSİ ANKARA’DA

Antakya tarihine ışık tutan ilk arkeolojik kazı çalışmalarına ait fotoğrafların yer aldığı “Asi’deki Antakya: Mozaikler Şehri’nde İlk Araştırmalar” sergisi, Ankaralı tarih ve sanat meraklılarıyla buluşuyor. Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed) ve Türk- Amerikan Derneği işbirliğiyle Cinnah Caddesi’ndeki Türk-Amerikan Derneği Emin Hekimgil Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 21 Eylül 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), kuruluşunun 20. yılında “Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” sergisini Ankaralılarla buluşturuyor. Antakya’daki ilk arkeolojik kazı çalışmalarına ait fotoğrafların yer aldığı sergi, Cinnah Caddesi’nde bulunan Türk-Amerikan Derneği Emin Hekimgil Sanat Galerisi’nde 21 Eylül 2014 tarihine kadar tarih ve sanat meraklılarını bekliyor.

Murat Akar’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Helenistik Doğu'nun önemli siyasal ve kültürel merkezlerinden ve Roma İmparatorluğu'nun büyük metropollerinden biri olan Antakya’nın en parlak dönemine ait bulguların ortaya çıkarılma öyküsü anlatılıyor.

Sergide, 1932-1939 yılları arasında Princeton Üniversitesi ekiplerince Antakya’da yürütülen ilk arkeolojik kazılara ait fotoğraflar yer alıyor. Sekiz sezon süren kazı çalışması, gerçekleştirildiği yıllarda, bölgedeki en kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyor. Fotoğraflar, çalışmanın önemli bulguları arasında gösterilen, günümüzde Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dünyaca ünlü mozaikler ve Antik Antakya’ya ait eserlerin keşfedilme sürecini belgeliyor. “Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” sergisi, ayrıca o yıllardaki kazı yöntemleri ve arşivleme teknikleri hakkında dikkat çeken ipuçları veriyor.

Kazı günlükleri ışığında hazırlanan sergide yer alan fotoğraflar, Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü’nün Antakya arşivinden seçildi. Sergilenen fotoğraflara, Princeton Üniversitesi Kazı Komitesi tarafından hazırlanmış bir de video eşlik ediyor. Pek çoğu bugün tamamen değişmiş kıyafet tarzları, sokak manzaraları ve peyzajı belgeleyen görüntüler, 1930’lardaki Antakya kent yaşamını yansıtıyor.

Ayrıca, Antakya tarihçesi, yürütülen kazı çalışmalarının tarihi ve kazı fotoğraflarından bir seçkinin yer aldığı sergi kataloğu, Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanıyor.