“AUSTRALOPİTHECUS SEDİBA” İki Milyon Yaşında

DÜNYA ARKEOLOJİSİ   “Australopithecus sediba” İki Milyon Yaşında   Johannesburg, Witwatersrand Universitesi’nden, ünlü paleoantropolog Prof. Lee Berger önderliğindeki bir ekip, Güney Afrika Johannesburg’a 40 kilometre uzaklıktaki “İnsanlığın Beşiği” olarak adlandırılan Dünya Kültürel Miras Kenti’nde, hominidlerin yaklaşık iki milyon yaşındaki yeni bir türünü keşfettiler; Australopithecus sediba.  Berger, “Güney Afrika’nın 11 resmi dilinden biri olan Sotho dilinde; doğal kaynak, pınar veya memba anlamına gelen ‘Sediba’, Homo türünden ortaya çıkması noktasında, bu yeni canlı türü için en uygun isimdir. İnanıyorum ki bu, Güney Afrika maymun-insan Australopithecus africanus ve Homo habilis ya da Homo erectus’un ataları arasında geçiş türü olarak iyi bir adaydır” yorumunda bulunmuştur.  Bir erkek çocuk ve bir yetişkin kadına ait olan fosiller, tek bir debi akıntısına bırakılmış, ve derince aşınmış bir oyuğun kalıntılarında yaklaşık olarak üst üste yığılı bir şekilde bir arada rastlanmışlardır. Tortu ve jeolojik durumlar; ölümlerinin, onları gömü alanına sürükleyen debi akıntısından kısa süre önce oluştuğunu ve bununla yakından ilişkili olduğunu gösterir.

 Bir erkek çocuk ve bir yetişkin kadına ait olan fosiller, tek bir debi akıntısına bırakılmış, ve derince aşınmış bir oyuğun kalıntılarında yaklaşık olarak üst üste yığılı bir şekilde bir arada rastlanmışlardır. Tortu ve jeolojik durumlar; ölümlerinin, onları gömü alanına sürükleyen debi akıntısından kısa süre önce oluştuğunu ve bununla yakından ilişkili olduğunu gösterir.
Bu canlı türü; maymunlardaki gibi uzun kollara, kısa güçlü ellere, gelişmiş pelvise (kalça kemiğine) ve uzun adımlarla yürümelerini ve muhtemelen insan gibi koşmalarını sağlayan uzun bacaklara sahip. “Tahmin edildiği gibi, her ikisi de 1,27 metre boylarında, kuşkusuz ki erkek çocuğu büyüdüğünde daha uzun olacaktı. Kadın öldüğünde muhtemelen yaklaşık 33 kilo, çocuksa 27 kiloydu” diye ekler Prof. Berger. “Çocuğun beyin ölçüsü 420-450 cm’tür ki insan beyniyle karşılaştırıldığında (1200-1600 cm) oldukça küçüktür. Fakat beyin, biçim açısından australopithecuslara oranla daha fazla gelişmiştir.”Tüm hayvan türlerinin karışımından, U-Pb ve paleomanyetik tarihleme teknikleri fosilleri örten kayaların yaşını, 1.95 – 1.78 milyon yıl olarak belirlemiştir. Kozmojenik tarihleme, alanın biçimini tanıtmak ve bu oyuğun zamanındaki derinliğini belirlemek amacıyla kullanılmıştır.
Prof. Lee R. Berger
Institute for Human Evolution, University of the Witwatersrand