AY, KUĞULAR VE RUH ÜZERİNE BİR TÖRENSEL DRAMA

Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi (SGKM), Nisan ayının son etkinliğinde “Sailing to Byzantium- Ay, Kuğular ve Ruh Üzerine Bir Törensel Drama” başlıklı esere ev sahipliği yapacak. “Sailing to Byzantium” (Bizans’a Seyahat), Avrupa’nın en çağdaş müzik topluluklarından İrlandalı Yurodny Ensemble tarafından 27 Nisan Çarşamba günü saat 19.30’da İstanbullu sanatseverlerle bir araya gelecek.

Her ay kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan SGKM, Nisan ayını, “Sailing to Byzantium- Ay, Kuğular ve Ruh Üzerine Bir Törensel Drama” başlıklı etkinlikle kapatacak. Yapıtları aynı dönemde sembolizm bağlamında paralellikler taşıyan büyük İrlandalı şair W. B. Yeats ile Türk şair Ahmet Haşim'in şiirleri üzerine kurgulanmış “Bizans'a Seyahat”, besteci Onur Türkmen tarafından ele alındı. Bizans’a Seyahat, Avrupa’nın en çağdaş müzik topluluklarından İrlandalı Yurodny Ensemble tarafından, 27 Nisan Çarşamba günü SGKM’de sahnelenecek.

 

Müziğin herkes tarafından anlaşılan ortak bir dil olduğuna inanan grup, bu inancın sonucu olarak, dünyanın her yerinden pek çok sanatçıyla birlikte yürüttüğü çalışmalarıyla geniş bir skalaya sahip repertuar da geliştirdi.

 

Yurodny Ensemble geleneksel Doğu Avrupa müziğine modern yorumlar getiren, saksofonist ve besteci Nick Roth tarafından 2007’de kuruldu. Türkiye’nin en önemli geleneksel müzik icracıları Nermin Kaygusuz( şan/kemençe) ve Miase Bayhramoğlu Örümlü’yü(ney) Yurodny Ensemble ile bir araya getiren bu özel çalışma “ zaman” kavramının farklı boyutları üzerine yoğunlaşıyor.

 

“Bizans'a Seyahat”, Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı, Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi’nin desteğiyle izleyiciyle buluşacak.

 

Bizans'a Seyahat

Ay, Kuğular ve Ruh üzerine bir Törensel Drama

Şiirler: William Butler Yeats, Ahmet Haşim

Beste ve Dramaturji: Onur Türkmen

Şef: Ivan Arion Karst

Mezzo-soprano: Lauren Kinsella

Mezzo-soprano/ Kemençe: Nermin Kaygusuz

Ney: Miase Bayramoğlu Örümlü

Saksafon: Nick Roth

Trombon: Colm O’Hara

İskoç Arpı: Catriona McKay:

Piano/Vurmalı Çalgılar: Francesco Turrisi

Keman:Cora Venus Lunny

Viyolonsel: Kate Ellis

 

*Ücretsiz, Davetiyeli

* Davetiyeler etkinlikten 2 gün önce tixbox.com.tr sitesinden alınabilecek.