Bakan Günay´dan Kazı Heyetlerine Uyarı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kazılarda yerli ve yabancı ayırımı yapmadıklarını belirterek ´çalışıyormuş´, ´kazıyormuş´ gibi yapanlarla yollarını ayıracaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Laodikya Antik Kenti Tapınak A Yapısının açılış törenine katıldı. Antik kentlerindeki kazı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Biz kazı heyetlerinde çalıştığı yeri seven, sevmeyen ayırımı yapıyoruz. Yerli, yabancı arkeoloji ayırımı yapmıyoruz. Bilim alanında yapılan çalışmaları, içtenlikle, gayretle yapılan tüm çalışmaları biz de ciddiyetle, içtenlikle alkışlıyoruz. Benim toprağımda kazı yapma hakkını elde etmiş olanların, bu hakkı bir imtiyaza dönüştürmüş olmasına son vermeye başladık. Buna da son vereceğiz. Topraklarımızda sevenler çalışacak. Topraklarımızın hakkını verenler çalışacak."  

Birkaç yıldır yerli kazı başkanı, yabancı kazı başkanı demeden çalışan ile çalışmayanı, testiyi kıranla suyu getireni birbirinden ayırdıklarını belirten Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yerli bir kazı başkanı çalıştığı toprağı yeteri kadar sevmiyorsa, heyecanını yitirmişse, kaynak bulmuyorsa, güzergah ve kazı rotası hazırlıkları yapmıyorsa, bulduğu ürünü ve eseri koruma anlamında bir çalışma yapmıyorsa, yeterli zaman ayırmıyorsa, benim emektar, saygıdeğer bir hocam da olsa ona teşekkür ediyoruz ve kazı heyetinden alıyoruz." Bunu yabancı bir arkeoloji enstitüsünün yapması halinde onlara da teşekkür ederek, onları da görevden aldıklarını belirten Ertuğrul Günay, şöyle konuştu: "Bunu yapmaya devam ediyoruz. Bunu herkes bilsin. Bunu basın mensuplarının önünde söylüyorum. Bu kazı mevsimi sona eriyor. Gelecek yıl da çok radikal kararlar vereceğiz. Bu yıl ki performanslarına bakacağız.  

Zaman ayıranlar, kazı mekanını gerçekten sevip özenle çalışanlar, koruma önlemleri alanlar devam edecek, çalışmayıp da çalışıyormuş gibi yapanlar, kazıyormuş gibi yapanlar, yani mış gibi yapanlar, geçmişte kalacak. Mış gibi yapanları biz de mış gibi yapacağız. Bu toprakları sevenlerle yerli, yabancı hep birlikte yolumuza devam edeceğiz."  

Türkiye'nin arkeoloji bakımından dünyanın en önemli, en zengin topraklarından biri olduğunu belirten Ertuğrul Günay,"Biz hiç bir dönem ayırımı yapmaksızın, toprağımızın altına ve üstüne sahip çıkmaya çalışıyoruz" dedi.  

TÜRKÇE BİLİM DİLİ OLACAK  

Yabancı kazı heyetlerinin buluntularla ilgili yayın yaptıkları taktirde hem kendi dillerinde hem de Türkçe ile yapacaklarını belirten Bakan Günay, şunları söyledi: "Biz bilim dili olarak Türkçe'nin gelişmesini istiyoruz. Türkçe'nin mutlaka bilim dili olarak gelişmesini istiyoruz. Buna zaman ayıracaklar. Mutlaka bir Türk kazı akademisyen kazı heyetinde bulunacak ve bütün serüveni yakından takip edecek. Akşam toprağa gömüp sabah çalınmaya terk etmeyecekler. Buluntularını koruyacaklar. Gerekirse sabaha kadar yatmayacaklar, başlarında bekleyecekler. Mutlaka bulduklarını restorasyon çalışması yapacaklar ve koruyacaklar"