BAKAN KURTULMUŞ GÖBEKLİ TEPE’Yİ YERİNDE İNCELEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa’nın önemli tarihi miraslarından Göbekli Tepe’de incelemelerde bulunarak, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye’de her yıl bir ya da birden fazla yerimiz UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne giriyor. Göbekli Tepe’de böyle bir kültürel miras listesine girmeyi hak eden önemli yerlerimizden birisidir. Bu doğrultuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Göbekli Tepe’nin yaklaşık 12 bin yıl öncesine giden insanlık tarihinin önemli bir yerleşim yeri olduğuna vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, arkeolojik kazıların halen devam ettiği bölgede yapılan bütün işlemlerin yüzde 100 doğal bir şekilde yapılmasına gayret edildiğini söyledi.  

Göbekli Tepe’nin ortaya çıkarılmasının Türkiye ve insanlık için büyük bir kazanım olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, “Buradaki kazı çalışmaları titizlikle, acele etmeden, dikkatle sürdürülecektir. Alanın özelliklerinin korunabilmesi için kullanılan bütün malzemelerin, burada yapılan bütün işlemlerin yüzde 100 doğal bir şekilde yapılmasına gayret ediliyor. Önümüzdeki yıllarda buradaki alanlar içerisinden çok daha güzel alanlar ortaya çıkartılacaktır.” dedi. 

Özel Sektöre Çağrı

 

Türkiye’nin dünyaya tanıtılması bakımından Göbekli Tepe’nin fevkalade önemli bir marka değerine sahip arkeolojik alan olduğunu kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, kısa bir zaman içerisinde insanların Göbekli Tepe üzerinden hem Şanlıurfa’yı hem Mezopotamya’yı hem de Türkiye’yi tanıyacaklarını söyledi. 

 

Türkiye’nin özel sektör kuruluşlarına Göbekli Tepe’den çağrıda da bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, sponsor olarak Türkiye’nin kültürel varlıklarının gün yüzüne çıkarılması için özel sektör kuruluşlarının katkılarının önemli olduğuna vurgu yaptı. 

Türkiye’de her yıl bir ya da birden fazla unsurun UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girdiğine işaret eden Bakan Numan Kurtulmuş, Göbekli Tepe’nin de böyle bir kültürel miras listesine girmeyi hak eden önemli kültürel miraslardan olduğunu ve bu doğrultudaki çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, daha sonra Şanlıurfa Müzesi ile Rızvaniye El Sanatları Külliyesini ziyaret ederek, ardından kapalı çarşıda esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. 

 

Kaynak: http://basin.kulturturizm.gov.tr