Bank of America Merrill Lynch “Sanatı Koruma Projesi” Başvuruları Başladı

Bank of America Merrill Lynch’in, tarihsel ve kültürel öneme sahip, yok olma tehlikesi altında olan sanat eserlerini koruma altına aldığı projesinin 2014 başvuruları başladı. Proje, kültür hazinelerini, gelecek kuşaklarla buluşturma amacını taşıyor.

 

ANKARA / İSTANBUL / İZMİR – Bank of America Merrill Lynch’in, küresel Sanatı Koruma Projesikapsamında 2014 yılı için başvuruları açıldı. Son başvuru tarihi 17 Ocak 2014 olan programa, her sanat dalından koruma gerektiren eserlere ev sahipliği yapan, kâr amacı gütmeyen sanat ve kültür kurumları, http://museums.bankofamerica.com/arts/Conservation/Apply adresinden başvurabilecek.

Bank of America Merrill Lynch Sanat Eserleri Koruma projesi kapsamında dünya genelinde kâr amacı gütmeyen müzelere yapılan bağışlar sayesinde, tarihsel veya kültürel öneme sahip ve yok olma tehlikesi altındaki eserlerin korunması sağlanıyor. Şirket, programın hayata geçirildiği 2010 yılından bu yana, 25 farklı ülkedeki müzelerde gerçekleşen 57 koruma projesine kaynak sağladı. Program kapsamında korunan eserler arasında Gustave Courbet’in Paris Orsay Müzesi koleksiyonunda bulunan görkemli tablosu Sanatçının Stüdyosu, Pablo Picasso’nun New York Guggenheim Müzesi’nde sergilenen Ütü Yapan Kadın tablosu, Kan? Eitoku’nun Tokyo Ulusal Müzesi’nde yer alan ve Japon Hükümeti tarafından ulusal hazine kapsamına alınan 16’ıncı yüzyıldan kalma sekiz katlı paneli ve Johannesburg Sanat Galerisi’nde yer alan Gerard Sekoto imzalı bir resim koleksiyonu da yer alıyor.

Bank of America Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Küresel Sanat ve Kültür Sorumlusu Rena DeSisto, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Sanatın farklı kültürden insanları bir araya getirmek ve toplumların gelişmesine katkıda bulunmak gibi eşsiz bir özelliği var. Bu program sayesinde dünyanın her yerindeki sanatı koruma çalışmalarına doğrudan katkıda bulunurken, kültür hazinelerinin gelecek kuşaklar için saklanması ihtiyacının da altını çiziyoruz.”

Bank of America Merrill Lynch Sanatı Koruma Projesi, çok katmanlı bir sponsorluk ve bağış programının yanı sıra, şirketin kendi koleksiyonundaki eserlerin dünyanın her yanından kâr amacı gütmeyen müzelere ödünç verilmesini de kapsayan küresel sanat destek girişiminin temel unsurlarından birini oluşturuyor.

Sanatı Koruma Projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den de koruma altına alınan eserler bulunuyor. İstanbul Rezan Has Müzesi’nde sergilenen ve MÖ 9-7’inci yüzyıllar arasına tarihlenen Urartu Mücevherleri koleksiyonunun korunmasının yanı sıra, yine İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi bünyesinde yer alan 8’inci yüzyıl Emevi dönemi bir Kur’an’ın restorasyonu da, Türkiye’de şimdiye dek bu program kapsamında gerçekleşen çalışmalar arasında yer alıyor. Bu proje kapsamındaki eserlerin tam listesi, ayrıntılı bilgi ve görseller için lütfenhttp://museums.bankofamerica.com/arts/Conservation adresini ziyaret edin.

Bank of America Merrill Lynch Kurumsal Sorumluluk

Ekonomik ve sosyal sorunlara çözümler geliştirmek, Bank of America Merrill Lynch’in sorumluluk platformunun temelini oluşturmaktadır. Şirket, dünyada 100’ü aşkın pazarda paydaşları, müşterileri ve çalışanlarıyla işbirliği içerisinde, bireylerin ve toplumların gelişmesinde bir rol oynayan ortak değerler yaratırken, aynı zamanda şirketin kendi uzun vadeli başarısına da katkıda bulunmaktadır. Sorumluluk sahibi iş uygulamaları, çevresel sürdürülebilirlik, eğitim ve istihdam programları ile yerel topluluklara sağlanan fırsatların arttırılması, küresel liderlik gelişimi ve kültürel anlayışın teşvik edilmesi, Bank of America Merrill Lynch’in temel hedefleridir. Akıl sermayemizden yararlanmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve yaratıcı çözümler geliştirmek suretiyle, herkes için olumlu bir değişime giden kapıyı açacak fırsatlar yaratıyoruz. Daha fazlasını öğrenmek için www.bankofamerica.com/about adresini ziyaret edin veya Twitter’da @BofA_Community ile bizi takip edin. Bank of America hakkında daha fazla bilgi için ise Bank of America haber merkezini ziyaret edin.