BAYBURT’TAKİ GİZEMLİ YERALTI ŞEHRİ: AYDINTEPE

Bayburt’taki hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan yer altında kayaların oyulmasıyla inşa edilen Aydıntepe Yeraltı Şehri meraklılarını bekliyor.

 

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde 1998 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen bulunan Aydıntepe Yeraltı Şehri, tüf içerisinde, yüzeyden 2-2,5 metre derinde başka yapı malzemesi kullanmadan ana kayaya oyulmuş galeriler, tonozlu kareye yakın planlı odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekânlardan oluşmaktadır. Galeri odalarını aydınlatmak için duvarlara delik açıldığı gözlenmektedir. Ayrıca şehrin girişinde gerektiğinde girişi kapatmak için kullanılabilecek çapı yaklaşık 1,5 metre olan daire şeklinde taş bulunmaktadır.

 

Şehrin tam olarak hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor. Araştırmacılar, kazı çalışmalarının hala devam ettiği alanın Halde (Khalde) şehrine ait olabileceği ya da bu kentin Erken Hristiyanlık döneminde Romalılar tarafından kovulan ilk Hristiyanların saklandığı bir sığınak olabileceği söyleniyor. Bölgede Hristiyanlığın henüz yerleşmediği Geç Roma ile Erken Bizans dönemleri arasında yer alan bir mezar ortaya çıkarılmıştı. Bunlara ek olarak düşmanlardan korunmak için, zor ve yoğun kış şartlarında barınak olarak kullanmak için ya da o dönem suçluların atıldığı bir zindan olarak inşa edilmiş olabilir.

 

Koridor etrafında açılmış karşılıklı odalar, galeriler, su arkları, gözetleme noktaları, havalandırma bacaları ve aydınlatma için kullanılan duvarlarda oluşturulan oyuklardan dolayı bu kenti inşa eden insanların mühendislik ve mimarlık bilgilerinin oldukça kuvvetli olduğu söylenebilir.

 

Aydıntepe Kaymakamı Yeliz Yıldızhan Bayburt'un tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve bu medeniyetlerin izlerinin, kentin farklı noktalarında hala ayakta olduğunu söyledi. Bu medeniyetlerin en büyük göstergelerinden birinin de Aydıntepe ilçesinde yer aldığına işaret eden Yıldızhan, gezilebilir alanı bin 200 metre olan Aydıntepe Yeraltı Şehri'nin, ilçe merkezinde evler, iş yerleri, cadde ve sokakların hemen altında bulunması nedeniyle adeta iki katlı şehir konumunda olduğunu belirtti.

 

Kaynak: AA, aydintepeyeraltisehri.com