BRİTANYA KOLUMBİYASI’NDA (KANADA’NIN BATI BÖLGESİ) 3 BİN 800 YILLIK SULAK ALAN BAHÇECİLİĞİ KEŞFEDİLDİ

Kazı projesini yürüten grubun bir üyesi, Britanya Kolumbiyası’nda bir yol yapımı projesi sırasında ortaya çıkarılan antik sulak alan bahçeciliğinin kültürel açıdan önem taşıdığını söyledi.

 

Bölgede yaşayanların ataları, MÖ 1800’lerde, wapato olarak bilinen yarı su bitkisinin verimini artırmak için sulak alanda mühendislik yapıyordu. Araştırmanın raporunda, bu keşfin, kuzeybatı Pasifik’te yabani bitki yetiştirilmesinin doğrudan ilk arkeolojik kanıtı olduğu açıklandı. Debbie Miller, “Bu, Mısır piramitleri veya Tayland’daki tapınaklar ya da Machu Picchu gibi bizim için önemlidir” dedi.

 

Yol yapım ekipleri dört bin yıldır su altında kalmış, düz taşlardan oluşan yaklaşık 12 metrekarelik bir kaya platformu ortaya çıkardı. Science Advances tarafından online olarak yayınlanan çalışmada, taşların tek ve çift katmanlı tabaka halinde dağılımı ve planından, kasıtlı olarak yerleştirildikleri anlaşıldı. Taş, wapato’nun çamurun derinliklerine girmesini engelledi. Böylece sulak alan tortuları, toplayıcıların gömülü bitkiyi bulmalarını ve kesmek için uzun keskin kazma araçları kullanmalarını kolaylaştırdı.

 

Alandan ortaya çıkarılan 3 bin 700’den fazla bitki materyalinin yanı sıra, kazıcılar 150’den fazla yangınla sertleşmiş ipucu da buldu.

 

Yarı su bitkilerinden bir tür olan Wapato, kış aylarında önemli bir nişasta kaynağı ve değerli bir ticaret ürünüydü. Bölgedeki efsaneye göre Swannet başka bir dünyaya gidip karısı ile birlikte döndü ve bu bölgenin en yaygın kaynaklarından biri haline gelen wapato’yu getirdi.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr