BUZ ADAM ÖTZİ´NİN REPLİKASI YAPILDI

1991 yılında Alpler´de bulunduğundan beri yoğun ilgi gören Buz Adam Ötzi´yi, o günden beri, üzerinde çalışma yapan bazı araştırmacılar dışında kimse göremedi. Yeni çalışmalarla birlikte, vücudunun bozulmaması için bir dondurucuda tutulan Ötzi´nin yapılan replikası, halk tarafından da görülebilecek.

5 bin 300 yıl önce yaşamış bir adamın doğal şartlarda oldukça iyi durumda günümüze ulaşmış mumyası olan Buz Adam Ötzi, Avusturya-İtalya sınırındaki Ötztal Alplerinde donmuş hâlde bulunduğu için bu isimle anılıyor. İtalya'daki Güney Tyrol Arkeoloji Müzesindeki bir dondurucuda vücudu bozulmaması için saklanan mumyanın 3 kopyası, artık halk tarafından da görülebilecek.

Dolan DNA Araştırma Merkezi, Gray Staab’a Ötzi’nin kopyasını yaptırdı. Kopya, bilgisayarlı tomografi yöntemiyle elde edilen veriler sonucu 3d yazıcı kullanılarak, 5 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Ancak tomografiden alınan veriler eksik olduğu için elleri gibi bazı bölgeleri, ayrıntılı olarak yüksek çözünürlükte fotoğraflanarak 3d şekli oluşturuldu. Ayrıca, tomografi ile yüzeyin dokusu algılanamadığı için model yazdırıldıktan sonra son rötuşlar yapıldı: Deri ve vücuttaki bozulmalar yontuldu; tendonlar modele sonradan eklendi; sol gözdeki kirpik eklendi; tüm kopya dövmeler de dâhil olmak üzere boyandı.

Staab’a göre kopyanın yapılma sürecinde iki nokta oldukça zorlayıcı oldu. Birincisi kalçanın yapılmasıydı. Ötzi’nin kalça kısmı bir hayvan tarafından tahrip edilmiş; bazı iç organları ve kemikleri açığa çıkıp birbirine karışmıştı. Bu nedenle birçok malzeme, teknik ve rengin denenmesi gerekti. İkinci zorlayıcı noktanın ise, 5 bin 300 yıl boyunca yüzüstü bir kayanın üzerinde yatan Ötzi'nin, dudakları yukarı kaymış ve burnu ezilmiş olduğu için yüz bölgesinin çalışılması olduğu belirtildi. 

Ötzi’nin üretilen ilk kopyası Dolan Merkezi'nde sergileniyor. İkinci kopya gezici bir sergiyle farklı yerlerde sergilendikten sonra, İtalya’da Güney Tyrol Müzesinde sergilenecek. Üçüncü kopya ise, New York’ta sergilenecek.

 

smithsonianmag.com