ÇAĞLAR BOYUNCA FRİGYA ULUSLARARASI SEMPOZYUMU

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde düzenlenen "Çağlar Boyunca Frigya" başlıklı sempozyumda, tarihöncesinden MS 1. binyıla kadar Frigya´nın dili, kültürü ve coğrafyası ele alınıyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, 1 yıl önce başlayan girişimlerinin sonucunda Frigya için ilk defa bir uluslararası sempozyum düzenlediklerini söyledi. Uluslararası akademik çevreler tarafından tartışılan Frigya için, uzun zamandır ilk defa gerçek bir bilimsel tartışma ortamı sağlanabildiği açıklandı.

Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, sempozyumun oldukça verimli geçtiğini ve Frigya'nın Dünya Mirası Listesi'ne geçmesi için yapılacak çalışmalara zemin oluşturduğunu belirtti. Bununla birlikte; Frigya gibi bir mirasın dünya ile paylaşılmasının ve kazanılmasının çok önemli olduğunu belirterek bu konudaki sorumluluğun önce kendilerine, daha sonra yerel ve merkezi idareye düştüğünü söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Bilge Baştürk ise, sempozyumda Türkiye ve dünyadan önemli isimlerin bir araya geldiğini belirtti. dağlık Frigya'nın merkezinde toplanan 8 ayrı ülkeden 50 Frigya uzmanı tarafından, Frigya'nın dili, kültürü, tanrıçaları, keramiği, coğrafyası ve sınırıları tartışıldı.

AA