ÇATALHÖYÜK´TEKİ ÇÖMLEKLER İNSAN İLE ARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN TARİHİNİ DEĞİŞTİRDİ

Bristol Üniversitesi uzmanları, arıların Taş Devri´nde de kullanıldığını ortaya çıkardı. Uzmanların yürüttüğü çalışmaya göre, insanlar bal arılarından 8 bin 500 yıl önce de faydalanıyordu.

Nature dergisinde yayımlanan makalede, Konya Çatalhöyük'te bulunan ve MÖ 7. binyıla tarihlenen çömleklerde balmumu kullanıldığı ortaya kondu. Bu çömlekler, Neolitik Dönem çiftçilerinin arı ürünlerini kullandığına dair en eski kanıt olarak kayıtlara geçti. Avrupa'daki birçok Neolitik yerleşimden çıkarılan çömleklerde de, ayırıcı kimyasal balmumu izlerine rastlandı.

 

Kimya Profesörü Richard Evershed liderliğinde yürütülen ve 20 yıllık bir araştırmanın ürünü olan makalede, 150'den fazla arkeolojik alanda bulunan 6 bini aşkın parçadaki kimyasal bileşimler incelendi. Makalenin Başyazarı Dr. Melanie Roffet-Salque, balın tarih öncesi insanlar için nadir bir tatlandırıcı olduğunu ifade etti. Balmumu ise, kendi içinde çeşitli teknik, ritüel, kozmetik ve tıbbi amaçlarla, örneğin gözenekli seramik araçları su geçirmez hale getirmek için kullanılmış olabileceğini sözlerine ekledi.

 

ABD’deki Mounth St. Joseph Üniversitesi’nden Biyoloji Profesörü Gene Kritsky makaleye ilişkin değerlendirmesinde, çömleklerdeki balmumu varlığının, tarih öncesi dönem çiftçilerinin arıcılık yaptığını değil, balmumu ve baldan faydalandıklarını gösterdiğini söyledi. Profesör bununla birlikte, araştırmanın insanların arı ürünlerini kullanmasının tarihini bilinenden en az 2 bin yıl geri götürdüğünü belirtti. 
 
 
 
hurriyet.com.tr