ÇİN HAZİNELERİ

Topkapı Sarayı Müzesi, 21 Kasım 2012 - 20 Şubat 2013 tarihleri arasında "Çin Hazineleri" sergisine ev sahipliği yapacak.

 

Topkapı Sarayı Müzesi, 21 Kasım 2012 - 20 Şubat 2013 tarihleri arasında "Çin Hazineleri" sergisine ev sahipliği yapacak.

Açılışı 20 Kasım 2012 tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından gerçekleştirilen sergi, dünyanın 8. harikası olarak değerlendirilen Yeraltı Ordusu'ndan (Terra Cotta) muhteşem örneklerle Yasak Şehir Müzesinde korunan imparatorluk ailesine ait özel koleksiyonun önemli parçalarından oluşuyor.

Çin bu sergiyle Türkiye’ye birçok ayrıcalık da tanıyor. Sergide genelde ülke dışına çıkarılmayan “Terra Cotta Atı”nın yer alması ve genel uygulamanın aksine birden fazla Terra Cotta askerinin karma bir sergiye ilk defa gönderilmiş olması bu ayrıcalıklardan en önemlileri…

Feodal Çin toplumunun son hanedanı olan Qing Hanedanı'na kadar yaklaşık beş bin yıllık bir dönemi kapsayan Çin Hazineleri Sergisi, Çin'in köklü tarihini, İpek Yolu güzergâhındaki zengin kültürleri ve geleneksel Çin kültürünü Türkiye’ye taşıyor. 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen sergide Çin'in 11 müzesinden seçilen 101 eser ziyaretçilerle buluşacak.

Yedi bölümden oluşan sergide en çarpıcı bölüm; elbette Çin Qin Shihuang’ın mezarını koruyan Terra Cotta askerlerinin yer aldığı bölüm olacak. Qin Shihuang'ın 13 yaşında imparatorluk tahtına oturduğunda inşa ettirmeye başladığı mezarın yapımının 38 yılda tamamlandığı biliniyor. İmparatorun askerleri, at arabaları ve atlarının orijinaline uygun pişmiş toprak- terra cotta heykellerinin yer aldığı mezar 1974 yılında tesadüfen bulundu.

Serginin dikkat çeken bir diğer bölümü de, Çin'i yöneten son iki hanedanın "Yasak Kent" adı verilen sarayında bulunan ve dünyaca ünlü Yasak Kent Müzesi koleksiyonlarından seçilen porselen, tunç ve yeşimden yapılan çeşitli eşyalar, masa paravanı ve saatler ile saraydaki görkemli ve lüks yaşamdan izlenimler sunan bölümdür.