ÇİN´DE PEK BİLİNMEYEN BİR KRALLIĞA AİT 2 BİN 500 YILLIK MEZAR KEŞFEDİLDİ

Çinli arkeologlar, içinde eski bir kraliyet ailesine ait olduğu düşünülen iskeletleri içeren 2 bin 500 yıllık bir mezar ortaya çıkardı.

Çin'in Henan Eyaleti'ndeki Luoyang şehrinde bulunan mezarın, MÖ 638 - 525 arasında 113 yıl varlığını sürdürmüş ve pek bilinmeyen 'Luhun Krallığı'na ait olduğu düşünülüyor. Bir Luhun asilzadesine veya kraliyet ailesine mensup birine ait olduğu sanılan mezarda, bakır kemerler ve törensel kaplar ile birlikte savaş arabaları ve bütün hâlinde at iskeletleri bulunan bir mezar  çukuru bulundu. Mezar; yaklaşık 6,5 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde ve 8,5 metre derinliğindedir. Uzmanlar, mezarın boyutlarından dolayı buranın siyasi gücü az olan bir kraliyet ailesinin dinlenme yeri olduğuna inanıyor.

 

Mezar soygunu akınından sonra 2009’da başlayan kazının bulunduğu alan, yaklaşık olarak 200 farklı antik mezar barındırıyor. Suyun ve mezar hırsızlarının verdiği zarara maruz kalmış olan mezarın iç tabut kısmı ise, sıva ve bir tabut tahtası sayesinde bozulmadan korunagelmiştir.

 

Atların defnedildiği çukur, 13 tane at iskeleti ve 6 savaş arabası içermektedir. Dikkatli bir şekilde yan yatırılan atların kalıntıları üzerine süsler yerleştirilmiştir. Mezarın, kısa ömürlü Luhun Krallığı'nın nüfusunu oluşturan Rong halkının göç hareketlerinin daha iyi anlaşabilmesi için tarihçilere yardım edeceği umuluyor.

 

www.independent.co.uk