DİREKLİ MAĞARASI DÜNYA BİLİM İNSANLARININ İLGİ ODAĞI OLDU

Paleolitik Çağa ait çeşitli aletlerle Buzul Çağına ait hayvan iskelet kalıntılarına rastlanan Kahramanmaraş´taki Direkli Mağarası, farklı ülkelerde mağara arkeolojisi üzerine çalışan bilim insanlarının ilgi odağı oldu.

Paleolitik Çağa ait çeşitli aletlerle kemirgen hayvanların iskelet kalıntılarına rastlanan Kahramanmaraş'taki Direkli Mağarası, dünya bilim insanlarını heyecanlandırıyor. Çeşitli ülkelerden mağara arkeolojisi üzerine çalışan bilim insanları Direkli Mağarası'ndaki arkeolojik çalışmalara katılmak istiyor.

Prof. Dr. Kılıç Kökten tarafından 1959 yılında keşfedilmesinin ardından, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek'in girişimiyle, 2006'da yüzey araştırması, 2007'de de kazısına başlanan Direkli Mağarası'ndaki çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlilerinin yanı sıra, üniversite öğrencileri de katılıyor.

Paleolitik Çağa ait çeşitli aletlerle kemirgen hayvanların diş ve iskelet kalıntılarını barındıran Direkli Mağarası'nda, Buzul Çağına ait et ve ot oburlarla kemirgen hayvan grubuna ait diş ve iskelet kalıntıları bulunuyor.

Dünya bilim insanlarının ilgisini çeken bu çalışmalar, Amerika'da bu sene 81.si düzenlenecek olan ve dünyadaki mağara arkeolojisi çalışmalarını içeren Amerikan Arkeoloji Topluluğu'nun düzenlediği sempozyumda da ele alınacak. Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek, bir bilimsel çalışma merkezi olan Direkli Mağarası'nın böyle dünya çapında bir organizasyonda adının duyulmasının, Kahramanmaraş adına da önemli katkısı olacağını vurguladı.

 

haberturk.com