Dunhuang: ‘İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı’

‘Dunhuang’ın Renkleri: İpek Yolu’na Açılan Büyülü Kapı’ başlığıyla 15 Kasım’da sanatseverlerle buluşacak olan sergi Çin’in Dünya Kültür Mirasları listesindeki Dunhuang mağaralarını ve bu mağaralardaki eşsiz sanat eserlerini İstanbul’a taşıyacak.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Avrupa’da ilk kez Türkiye’de düzenlenecek olan dev bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘Dunhuang’ın Renkleri: İpek Yolu’na Açılan Büyülü Kapı’ başlığıyla 15 Kasım’da sanatseverlerle buluşacak olan sergi Çin’in Dünya Kültür Mirasları listesindeki Dunhuang mağaralarını ve bu mağaralardaki eşsiz sanat eserlerini İstanbul’a taşıyacak.

 

 “Dunhuang'ın Renkleri- İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı” sergisi 15 Kasım 2012 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Merkezi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Beş Kubbe’de sanatseverlerle buluşacak.

Avrupa'da ilk defa Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde sergilenecek olan Çin’in Dünya Kültür Mirasları listesindeki Dunhuang mağaralarında yer alan çok kültürlülüğün ilk örneklerinden olan resim ve heykeller MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yeniden canlandırılacak.

2012- 2013 Çin- Türkiye Kültür Yılı bünyesinde; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çin Kültür Bakanlığı, Dunhuang Akademisi ve China Arts & Entertainment Group ile birlikte düzenlenen sergi, Çin kültürünü yansıtan bir sanat eseri değil; Yunan, Roma, Budist, Hinduist, Gandhara sanatları ve Orta Asya üslupları gibi Doğu ve Batı kültürlerinin birarada eridiği bir pota olarak kabul edilen Dunhuang Mağaraları’nı İstanbul’a taşıyacak.

Serginin yönetimini ve küratörlüğünü, Dunhuang Akademisi'nden Fan Jinshi, Luo Huaqing, China Arts & Entertaintment Group'tan Wan Jiyuan, Peter Huang, Ma RuiQing ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Caner Karavit üstleniyor.

“Dunhuang'ın Renkleri- İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı” sergisi kapsamında ilgili alanlarda uzmanların katılacağı konferanslar,  açılışı izleyen günlere özel olmak üzere Çinli dansçılardan performanslar ve Çin kültürünü yansıtan ritüeller de yer alacak.

7 Ocak 2013’e dek izlenebilecek olan ‘Dunhuang'ın Renkleri- İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı” sergisi beş ana bölümden oluşuyor: Bölüm I. Mekansal olarak Dunhuang Dunhuang İpek yolu üzerinde 40 derece kuzey enlemiyle 92 derece doğu boylamında Çin ve Batı kültürlerinin kesiştiği stratejik bir noktada yer alıyor. İmparator Han Hanedanı imparatoru Wu tarafından MÖ. 111 yılında kurulan Dunhuang, çok kültürlü bir şehir olarak her zaman önemini korumuş. Dunhuang mağaraları bölgede; Mogao mağaraları, Batı Bin Buda mağaraları, Yulin mağaraları, Doğu Bin Buda mağaraları ve Subei şehrindeki 812 mağaradan oluşan tüm mağaraları kapsıyor. Bölüm II: 1000 Yıl Boyunca Dunhuang Bu kısım farklı dönemlere ait sanat yapıtlarını sunarak Dunhuang’ın tarihsel değişim ve gelişimini anlatıyor. Dunhuang mağaraları sadece Çin kültürünü yansıtan bir sanat eseri değil; Yunan, Roma, Budist, Hinduist, Gandhara sanatları ve Orta Asya üslupları gibi Doğu ve Batı kültürlerinin birarada eridiği bir potadır. Sergi, Çinlilerle diğer halklar arasındaki toplumsal, politik, ekonomik, kültürel, bilimsel, teknolojik etkileşimleri göstermek açısından önem taşıyor. Bölüm III: Buda’nın Nirvanası ve Tang Hanedanının Rüyası Bu bölümde Orta-Tang hanedanlığına ait büyük Dinlenen Buda Mağarası tasvir ediliyor.

Bölüm IV: Harikulade Ustalık ve Özgün Görünüm Bu bölümde farklı tarihsel dönemlere ait ve farklı üsluplara sahip dört Dunhuang mağarası canlandırılıyor. Bölüm V: Etkileşimler Bu bölümde, seyirciye Dunhuang sanatını daha iyi anlayabilmesi için eğitim kitapçıkları, sanat bulmacaları, fotografik görsel malzemeler, videolar, multimedia gösterileri gibi interaktif olanaklar sunuluyor.