ERTUĞRUL FIRKATEYNİ´NDE 2016 YILI KAZI VE ETKİNLİKLERİ

Japonya’nın Kushimoto kenti açıklarında 1890’da batan ve içerisinde 550 Türk denizcinin şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni´nin 2016 yılı kazı çalışmaları, 15 Ocak’ta başlıyor.

Bodrum Kültür ve Sanat Vakfı (BOSAV) ile Ertuğrul Fırkateyni Kazı Başkanı Kaptan Tufan Turanlı'nın Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü'nde düzenlediği basın toplantısında, Japonya`nın Kushimoto kenti açıklarında batan ve 550 Türk denizcisinin şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni için 2007 yılında başlatılan kazı çalışmalarının 2016 yılı programı hakkında bilgi verildi. Yeni dönem çalışmalarının 15 Ocak- 15 Şubat arası sürdürüleceği belirtildi.

 

Kazı Başkanı Turanlı: "Bu yıl başlatmayı planladığımız yepyeni iki önemli etkinlik var. Birincisi Mobil Ertuğrul Laboratuvarı kurarak, Ertuğrul şehitlerinin anısını canlı tutmak. Bu nedenle yıllardır Kushimoto`daki Ertuğrul Araştırma Merkezi`nde gerçekleştirmekte olduğumuz öğrencilere yönelik eğitim ve tanıtım etkinliklerini Japonya`nın diğer bölgelerine, okullarına taşıyacağız. Kushimoto, Japonya`nın ana adası olan Honshu`nun en güney noktası. Dağlık bir bölgede olan kente diğer kentlerden, bölgelerden ulaşım zor. Dolayısıyla bir `Mobil Ertuğrul Laboratuvarı` kurarak, hizmeti Japon okullarının ayağına götüreceğiz. Hedefimiz hem Ertuğrul Firkateyni ve kahraman denizcilerinin anısını canlı tutmak hem de Japon gençliğine deniz ve tarihi sevdirmek. Tabi en büyük arzumuz önümüzdeki yıllarda Mobil Ertuğrul Laboratuvarı`nı Türkiye`ye getirerek kent kent dolaşmasının ve öğrencilerimizin burada çalışma yapmalarını sağlamak olacak." dedi.

 

Bu yıl gerçekleştirilecek bir diğer etkinliği açıklayan Turanlı: "BOSAV Vakfı, Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, ülkemizin en büyük turizm kuruluşu Dorak Turizm ve Türk Hava Yolları işbirliğiyle Türklerin Japonya`yı, bilhassa Ertuğrul Firkateyni`nin izlerini bıraktığı yerler, en önemlisi geminin battığı Kushimoto kentini ziyaretini sağlayacak. `Ertuğrul Firkateyni`nin izinde` programını başlatıyoruz. Mayıs 2016`da başlaması planlanan programın ilk ve onur konuğu olarak Gülümser Yücel de Kushimoto'ya gidecek. Dedesinin nefes verdiği toprakları ve şehitliği ziyaret edecek." dedi.

 

 

sozcu.com.tr