ETİYOPYA’DAKİ GODA BUTİCHA MAĞARASI BÖLGEDEKİ TAŞ ÇAĞI İNSANLARINA IŞIK TUTUYOR

Etiyopya’nın güneydoğusundaki Goda Buticha mağarasından çıkan sedimantoloji (tortulları ve tortul kayaçlarını araştıran bilim) ve tarihleme sonuçları; 65 bin-bin yıl önceki insan uğraşıları hakkında yeni veriler ortaya koydu.

Doğu Afrika, Üst Pleistosen’de modern insan dağılımları için bir çıkış noktası olsa da, 70 bin yıl önceden, 5 bin yıl öncesine kadar Afrika Boynuzu’nda (Afrika kıtasının doğusundaki en uç nokta) yaşayan modern insanlar hakkında çok az şey biliniyor. Bunun nedeni, bölgede kısmen iyi tarihlendirilmiş arkeolojik alanların bulunmaması. Sonuç olarak, Orta Taş Çağından, Son Taş Çağına kadar uzanan dönemde meydana gelen insan davranışlarındaki değişiklikler Afrika Boynuzu’nda iyi belgelenmemişti.

 

Etiyopya, Fransa, İsrail ve ABD'den uluslararası bir araştırmacı ekip, yakın zamanda, Etiyopya’nın güneydoğusundaki Goda Buticha mağarasının sedimantolojik ve jeokronolojik incelemesinin sonuçlarını yayınladı. Araştırmanın sonuçlarına göre mağara, Orta ve Son Taş Çağına ait zengin taş aletler, bunlara ek olarak da hayvan kemiğinden ve devekuşu yumurtası kabuğundan boncuk haline getirilmiş çok sayıda parçalar verdi. Bu yüzden Goda Buticha'nın insan kalıntıları içermesinden dolayı önemli bir alan olduğu söylendi.

 

Mağaraya ait katmanlar, yerel ve bölgesel iklim kayıtlarında gözlemlenen ve genelde kuru dönemlere denk düşen çökeltilerde ve insan faaliyetlerinde uzun bir boşluğu da gösterdi. Bu yüzden araştırmacılara göre 25 bin – 8 bin yıl önce bölgede insan uğraşısı sürekliliği mümkün olmayabilir. Çünkü 8 bin ile 6 bin yıl önceye tarihlenen katmanlarda bulunan taş aletler ancak Orta ve Son Taş Çağı endüstrilerinin birleşimini göstermekte. Bu durum,  Afrika Boynuzu’nda, Orta Taş Çağından - Son Taş Çağına kadar olan teknolojik ve kültürel değişimlerin transgresif ve karmaşık doğasını vurguluyor.

 

Cambridge Üniversitesiden araştırmacı Dr. Alice Leplongeon, Afrkia Boynuzu’nda, 70 bin – 5 bin yıl önceki aralıkta yaşamış olan modern insanlar hakkında çok az şey bilindiğini; Goda Buticha’nın ise nadir alanlardan biri olduğu için bu boşluğu doldurduğunu söyledi. Leplongeon ayrıca, katmanlardaki boşluğun, insan uğraşısının en azından yerel olarak, dönemin en kurak dönemlerinde mümkün olmayabileceğini ortaya koyduğunu da belirtti. 

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr