FRANSA’DA ÜZERİNDE ÇEŞİTLİ HAYVANLARIN BETİMLENDİĞİ 14 BİN YILLIK TAŞ PLAKALAR KEŞFEDİLDİ

Fransa’nın kuzeybatısındaki Finistere’de, üzerinde kazıma gravür tekniğiyle çeşitli hayvanların betimlendiği en az 14 bin yıllık taştan plakalar keşfedildi. Üzerinde birkaç hayvanın betimlendiği bu sanatsal eserlerin Üst Paleolitik Çağ’a kadar uzandığı tespit edildi ve Avrupa’da oldukça nadir olduğu belirtildi.

Yıllar Önce Fransa’da meydana gelen bir kasırga bir çam ağacını kökünden sökerek arkeolojik kalıntıları ortaya çıkarmıştı. Daha sonra bu alanda yapılan arkeolojik kazılar sırasında bölgede bir kaya sığınağı bulundu. 26 yıl sonra, 2013 yılının yazında, Côte d'Azur Üniversitesinden Profesör Nicolas Naudinot liderliğindeki bir ekip çakmaktaşı, bıçak ve taş aletler ortaya çıkardı.

 

Profesör Naudinot ayrıca, boyutları 15-30 cm arasında değişen 45 parça taştan plakalar buldu. Bunların etkileyici olduğunu belirten Naudinot, üzerindeki figürlerin daha çok stilize edilmiş hayvanlar olduğunu söyledi. Profesör ayrıca, bu sığınağın, nüfusu iki ile on kişi arasında değişen bir grubun avcılık için hazırlık kampı olarak hizmet ettiğini ve denizin o zamanlar 50 km uzakta olduğunu düşündüklerini söyledi.

 

Bölgenin bilinen en eski eserlerinden olan bu plakalar, araştırmacılar tarafından çok az bilinen bir dönemin (Magdalenian ile Azilian arası) parçasıdırlar. Özellikle üzerinde bir bizonun betimlendiği parça araştırmacılar tarafından eşsiz olarak nitelendirilmiştir.

 

Son olarak sığınağın yağmacılar tarafından yağmaya ve saldırılara maruz kaldığını belirten arkeologlar burasının uygun şekilde korunması ve denetlenmesi için bekliyor. Aynı zamanda Plougastel-Daoulas kazısı bu yaz da devam edecek.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr