GÖBEKLİTEPE YENİLENİYOR

Keşfedilen en eski tapınak binalarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe, Doğuş Grubu´nun öncülük ettiği yeni bir proje kapsamında tanıtılıp, korunacak.

İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda bir açıklama yapan Doğuş Grubu, önümüzdeki 20 yıl içinde National Geographic Society işbirliğinde projeye 15 milyon dolar ayıracağını bildirdi.

 

Yeni fonun zamanlaması Göbeklitepe açısından önemli. Alan uluslararası ün kazandıkça çok turist çeker hâle geldi. On yıl kadar önce tepeye, yalnızca bozuk bir toprak yoldan sarsıntılı bir yolculukla ulaşılıyordu. Arada sırada gelen ziyaretçilerin bizzat Schmidt tarafından gezdirildiği de oluyordu.

 

Bugün tur otobüsleri, küçük turizm merkezinin önünde hergün yüzlerce ziyaretçi indiriyor. Ayrıca, tur şirketleri Göbeklitepe'ye özel turlar düzenliyor. Bir hediyelik eşya mağazası ve bir de otopark var. Şanlıurfa'da ise, Türkiye'nin en büyük arkeoloji müzesi açıldı.

Alandaki kazı ve araştırmalar Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Alman Araştırma Vakfı tarafından yapılıyor. Doğuş Grubu’nun sağladığı fonlar, daha büyük, yeni bir turizm merkezi ve ortaya çıkarılan yapıların koruma amacıyla üzerinin kapatılması ve bunların yanı sıra, turizmin antik binalara zarar vermemesi için yürüyüş yolları ve çitler inşa edilmesinde kullanılacak.

National Geographic Society Bilim ve Keşifler Müdürü Gerry Garcia: “Şahenk Girişimi ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki bu etkileyici işbirliği Göbeklitepe’nin tarihi önemine sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yeni bir ışık tutacak.” açıklamasını yaptı.

 

nationalgeographic.com.tr