GUATEMALA ORMANLARINDA ANTİK MAYALARA AİT YOL SİSTEMLERİ BULUNDU

Guatemala Ormanlarında keşfedilen bu yol ağı MÖ 600’lere kadar uzanıyor ve Batı Yarımkürede, ilk devlet düzeyindeki toplumun temeli olarak görülüyor.

Bölgede yürütülen yüksek teknolojili taramalara göre, Guatemala Ormanının yaklaşık 241 km ötesine uzanan antik bir yol ağı keşfedildi. Mayalılar tarafından seyahat ve mal taşımacılığı için kullanılan bu yollar, Orta Amerika’daki el değmemiş tropik ormanların içinde, Guatemala’nın kuzeyindeki Peten bölgesinde yer alan Mirador Havzasında tespit edildi. Maya uygarlığının beşiği olarak düşünülen El Mirador, MS 150 yılında terk edilmeden önce, hem büyüklüğüyle hem de nüfusuyla dünyanın en büyük kent devletiydi. Ayrıca Orta Amerika’da bilinen en büyük piramidi bünyesinde barındıran bu bölge en az bir milyon kişinin yaşadığı bir bölgeydi.

 

 

 

 

Yol Ağları LİDAR Teknolojisi Kullanılarak Tespit Edildi

 

Araştırmacılar keşfedilen bu yol ağlarının varlığını, İngiliz Maya bilimci Ian Graham’ın bataklık bölgelerinden geçen geçiş yollarını gösteren bir Mirador haritasını yayınladığı 1967 yılından beri biliyordu. Fakat günümüzde farklı lazer tabanlı uzaktan algılama teknolojisi, bölgenin haritalanması için kullanılıyor ve büyük otoban sistemlerine yeni bakış açıları kazandırıyor.

 

 

LİDAR olarak bilinen Işıklı Tespit ve Mesafe aracı, saniyede 560 bin nokta hızla, kalın bitki orman örtüsüne işleyebilir. Bu da taranan bölgelerin 3D görünüşünü taklit eden detaylı görüntüler üretir. Projede çalışan Las Vegas’taki Nevada Üniversitesinden arkeolog Arlen Chase, LİDAR’ın, dünya yüzeyinden yapraklar aracılığıyla seken ve bir düzleme yerleştirilmiş bilgisayara geri dönen lazer vuruşları kullandığını söyledi. Ayrıca çoğu kişinin, Orta Amerika'daki geçmiş deneyleri baz alarak bu teknolojinin başarılı olamayacağını düşünürken, 2006 yılına gelindiğinde, ormanın üst bitki tabakası altındaki Maya bölgeleri üzerinde neler olduğunu belirlemek için kullanılabileceğine ikna olduklarını da belirtti.

 

Utah Üniversitesinden arkeolog ve antropolog Richard D. Hansen tarafından yürütülen bu proje ile araştırmacılar bugüne kadar bölgenin 692 kilometrekaresinden fazlasını taradı ve analiz etti. Sonuçlar olağanüstüydü. LİDAR’dan elde edilen görüntüler, yapıları, tarımsal taraçaları, piramitleri, kanalları, ağılları ve 17 yolluk bir yol ağını doğru olarak tespit etti.  1990 yılından beri yol ağlarında kazı yapan Hansen, yolların yapılışı, varış yerleri ve konumları hakkında ayrıntılı kanıtlar buldu. Hansen, LİDAR teknolojisi ile bu yol ağlarının inanılmaz boyutlarını ve karmaşıklığı araştırbildiklerini söylererek, Mayalıların yol yapımı ustalığında antik Romalılara rakip olduğunu iddia etti.

 

Mirador ve Tındall ile Mirador ve Nakbe arasındaki yollar MÖ 600’lere tarihlenirken, diğer yollar MÖ 300’den MS 100 yılları arasında dayandırıldı. Hansen’e göre bu yol ağlarının oluşturulması, Batı Yarımküredeki ilk devlet düzeyindeki toplum olduğu görülen bir bileşime izin vermiştir.

 

Hansen ve meslektaşlarına göre, LİDAR taramaları aracılığıyla belirlenen sofistike ağıllar ve hayvan kümesleri sistemleri Mirador’un ilk sakinleri tarafından yapılmış olabilir. Bu durum Mirador Havzasındaki et üretiminin endüstriyel seviyede olduğunu ve ulaşımın otoyollara dayandığını düşündürüyor.

 

 

Araştırmacılara göre, Almanya’daki otoban sistemine veya ABD’deki karayolu sistemine benzeyen bu geçiş yolları ve sistem; gıda, materyaller, vergi, hükümdarlar, ordular ve politik, ekonomik, sosyal karmaşanın tüm göstergelerinin taşınmasına ve toplumun birleşip tek türlülüğünü sağlayarak merkezi hükümet yönetimine izin vermiştir.

 

Hansen ve arkadaşları, yeni bulguların Mirador Havzası uygarlığının MS 150’den sonra neden gerilediğinin anlaşılmasına yardım edeceğine inanıyor. Bu konu 34 üniversiteden ve dünyanın dört bir yanından gelen çeşitli araştırmacılar tarafından araştırılmaya başlandı.

 

Mirador Havzası günümüzde Guatemala Cumhuriyeti Meclisi tarafından bir vahşi yaşam alanı olarak korunmak üzere değerlendiriliyor. Bölge, Amerika’nın çevresel ve kültürel akciğerleri olarak düşünülen Maya Biyosfer Rezervinin kalbinde yer alıyor.

 

http://www.seeker.com