HASANKEYF ANTİK KENTİ AVRUPA’NIN BÜYÜK TEHLİKE ALTINDAKİ 14 KÜLTÜREL MİRAS ALANI ARASINDA

2016 yılı ‘Büyük Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı’ programı için kısa listede yer alan 14 anıt eser ve miras alanı, kültürel miras konusunda Avrupa’nın önde gelen kuruluşu Europa Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü tarafından farklı disiplinlerden uzmanların katılımıyla bugün gerçekleştirilen panelde açıklandı. Kısa listede Türkiye´den Hasankeyf antik kenti ve çevresi de yer alıyor.

Türkiye’nin güneydoğusunda Dicle Nehri’nin kıyısında yer alan 12.000 yıllık Hasankeyf yerleşimi, Neolitik mağaralardan Roma kalıntılarına ve Orta Çağ anıtlarına kadar pek çok esere ev sahipliği yapan eşsiz bir müzedir. Ilısu Hidroelektrik Santrali projesinin planlandığı gibi uygulanması durumunda, Hasankeyf’in %80’i barındırdığı zengin, çok kültürlü tarihi değere ve mirasa karşın sular altında kalacaktır. Hasankeyf, yürüttüğü kampanya ulusal ve uluslararası pek çok kuruluş tarafından destek gören Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından 2016 yılı ‘Büyük Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı’ programına aday gösterilmiştir.

 

10 Aralık 2015 – 2016 yılı ‘Büyük Tehlike Altındaki 7 Kültür Varlığı’ programı kısa listesinde, Türkiye’deki Hasankeyf antik kenti ve çevresinin yanı sıra, Avrupa ülkesinde bulunan tehlike altındaki diğer kültür varlıkları şunlardır: Ermenistan’daki Ererouyk Arkeolojik Sit Alanı ve Ani Pemza köyü; Belçika Brüksel’deki Adalet Sarayı; Estonya Tallinn’deki Patarei Hisarı; Finlandiya’daki Helsinki-Malmi Havalimanı; Fransa Dieppe’deki Colbert Döner Köprüsü; Almanya Divitz’deki Şato; Yunanistan Sakız Adası’ndaki Kampos Bölgesi; İtalya’daki Venedik Lagünü; Hollanda’daki Rijswijk Şatosu; Norveç Oslo’daki Y Bloku; Portekiz Lizbon yakınlarındaki Valflores Sarayı ve Malikânesi; İspanya Ekstremadura’daki Padovalı Aziz Antuan Manastırı ve Birleşik Krallık Edinburgh’daki Mavisbank Evi.

 

Avrupa’nın dört bir yanındaki üyelerden ve ilişkili kuruluşlardan oluşan geniş ağının bir parçası olan sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları tarafından programa aday gösterilen bu alanlardan bazıları bakımsızlık veya yanlış planlama/imar projeleri nedeniyle risk altındayken bazıları da kaynak yetersizliği veya uzman eksikliği nedeniyle tehlikeyle karşı karşıyadır. 7 kültürel miras alanından oluşan nihai liste 16 Mart’ta Venedik’te düzenlenecek halka açık bir etkinlikle açıklanacaktır.

 

Daha fazla bilgi için: 

http://7mostendangered.eu/2016-shortlist

http://7mostendangered.eu/advisory-panel

twitter.com/europanostra