HASANKEYF’IN DÜNÜ BUGÜNÜ

Batman’nın bir ilçesi olan Hasankeyf, tarih boyunca Yunanca “Kiphas”, Türkçe “Hasankeyf”, Latince “Cepha”, Aramice ve Arapça “Hısnkeyfa”, Süryanice “Heskîf” gibi birçok farklı isimle anılmıştır.

 

HASANKEYF’IN DÜNÜ BUGÜNÜ

Geçmişte Hasankeyf

Batman’nın bir ilçesi olan Hasankeyf, tarih boyunca Yunanca “Kiphas”, Türkçe “Hasankeyf”, Latince “Cepha”, Aramice ve Arapça “Hısnkeyfa”,  Süryanice “Heskîf” gibi birçok farklı isimle anılmıştır. Her ne kadar farklı dillerde değişik kelimelerle ifade edilse de Hasankeyf’in eski isimleri bütün bu farklı dillerde ortak olarak “Kaya” anlamına gelen orijinal kaynaktan yani Aramice’den türetilmiştir.

Batman’ın 37 kilometre güneydoğusunda konumlanan Hasankeyf, kuzeyinde uzanan Raman sıra dağları eteklerinden akan Dicle nehri kenarındadır. Kent kayaların üzerinde yer alır. İnsanların birçoğu geçmişte mağaralarda yaşasa da, arkeolojik bir gözle bakıldığında, dikkat çeken ilk özellik, birçok tarih katmanının üst üste bindiğidir, bu durum çeşitlilik gösteren mimari kalıntılardan anlaşılabilir.

........... Devamı Aktüel Arkeoloji Dergisi 31. Sayısında

Hasankeyf geçmişi ve bugünü ile birçok farklı açıdan yaşatılması zorunlu bir yerleşimdir. Bölgesel tarih açısından ise bir prizmadır. Gerek binlerce yıllık tarihi, gerek eşsiz doğası, gerekse barındırdığı birikim ile nesiller boyunca insanlığa sunacak daha çok niteliği bulunmaktadır. Bu yüzden korunması ve daha fazla araştırılması gerekiyor. Bunun da ötesinde Hasankeyf’in korunması, insanlık tarihi adına önceliklerimizi hangi yönde değerlendirdiğimiz ve gelecek nesillere nasıl bakış açıları bırakmak istediğimizle de doğru orantılıdır.

Banu AYDINOĞLUGİL