HATAY’DAKİ TARTIŞMALI MOZAİK KONUSU ARAŞTIRILIYOR

Geçtiğimiz hafta hem ulusal hem de uluslararası basında, Hatay’da üzerinde Eski Yunanca “Neşeli Ol, Hayatı Yaşa” yazıtlı bir mozaik bulunduğuyla ilgili haberler yer almıştı. Şimdilerde ise mozaiğin tarihlemesinin ve üzerindeki yazıtın tamamen yanlış olma ihtimali üzerinde yoğun bir tartışma başladı.

Geçtiğimiz hafta Hatay’da bulunduğu duyurulan ve üzerindeki Eski Yunanca yazıtın “Neşeli Ol, Hayatı Yaşa” olarak yorumlandığı mozaik için yoğun bir tartışma başladı. Konunun uzmanlarından alınan görüşlere göre, yazının tam manası henüz anlaşılamasa da, bu şekilde tamamlanmasının çok yanlış olabileceği düşünülüyor. Mozaik üzerindeki Eski Yunanca kelimeler şimdilerde birçok farklı anlam kazanmış durumda(!).

 

Mozaik üzerindeki Eski Yunanca kelimelerin anlamı hakkında akademik çevreden de henüz kesin bir cevap gelmedi. Fakat şu ana kadar yapılan yorumlar, mozaik üzerindeki ifadelerin yanlış yorumlandığını gösteriyor.  

 

Ayrıca, konunun uzmanı olan arkeologlar mozaik için verilecek en erken tarihin MS 2. veya 3. yüzyıl olduğu görüşünde. Bu yanlış tarihlemenin neden ve(ya) kimden kaynaklandığı henüz bilinmese de, muhtemelen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış olduğu düşünülüyor.

 

Mozaikle ilgili tüm bilgileri baştan sorgulatan tartışmalar devam ederken, mozaiğin tarihlemesi ve üzerindeki yazıtın netleştirilmesi için çalışmalar sürüyor.