HERAKLES KABARTMASININ SAĞ KOLUNA DA ZARAR VERİLDİ

Bursa´nın İznik ilçesinde bulunan antik taş ocağındaki Herakles kabartmasının, daha önce kırılan sol kolunun ardından asa taşıdığı sağ kolu da zarar gördü.

İznik’e 8 kilometre uzaklıktaki Deliklitaş mevkiinde kaya üzerine normal insan boyutunda işlenen Herakles kabartmasının bulunduğu alan, Anıtlar Kurulu tarafından  1990 yılında sit alanı olarak tescil edilmişti. Kabartmada resmedilen Herakles’in sağ elinde gücünü temsil ettiği asası, sol elinde ise öldürdüğü yedi  başlı yılan bulunmaktaydı. 1990 yılında bulunduğunda sol kolu kırık olan kabartmanın asa taşıdığı sağ koluna da zarar verildi. Zeytin işleme sonrası çıkan kimyasal atıkların bölgeye dökülmesi de tarihi esere zarar veriyor.

 

İznik’te 12 yıl müze müdürlüğü yapan ve daha sonra emekli olan Taylan Sevil, Herakles’in kabartmasının bulunduğu doğal kayalık bölgenin Antik Çağ'da taş ocağı olarak kullanıldığını ve İznik’i çevreleyen surlardaki taşların da buradan elde edildiğini belirtti. Kötülükleri defettiğine inanılan Herakles kabartmasının, o dönemde taş ocağında çalışan işçileri koruması amacıyla yapıldığını söyleyen Taylan Sevil, buranın aynı zamanda bir açık hava tapınağı da olabileceğini belirtti.

 

İznik'teki tarihi ve doğal zenginliklerin, defineciler ve kaçakçıların tehdidi altında bulunduğunun altını çizen Taylan Sevil, son olarak zeytinlikte bulunan ve üst kapağı kırılan Geç Roma Dönemi'ne ait lahdin de bunun örneklerinden biri olduğunu kaydetti.  Taylan Sevil bu tür olayların yaşanmaması için; tarihi eserlerin bulunduğu bölgelerin sıkı şekilde korunması gerektiğini, kent merkezinden uzakta bulunan Herakles kabartmasının devriye hizmetleri programına alınıp, zaman zaman kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

 

diken.com.tr