HİNDİSTAN’IN ORİSSA EYALETİNDE 1400 YILLIK BUDA HEYKELİ BULUNDU

Utkal Üniversitesi öğrencileri, Hindistan’ın Orissa eyaletinde yedi yılan başlı 1400 yıllık bir Buda heykeli keşfetti. Bir buçuk metrelik heykelin yüzde 80’i toprağa gömülü haldeyken, yedi yılan başlı Buda’nın kafası toprağın üstünde bulundu.

Araştırmacılar, heykel üzerine daha fazla araştırılma yapılması için, Hindistan Arkeolojik Yüzey Araştırması (ASI) ve Devlet Müzesinden yardım istedi. Antik heykel, Antik Hint Tarihi, Kültürü ve Arkeoloji Bölümü öğrencisi olan Dakhineswar Jena tarafından, bir Hint inciri ağacının altında keşfedildi.

 

Jena, Prof. Behara liderliğindeki bir grup araştırmacı ile görüştükten sonra Govindapur bölgesindeki bu ağacın yakınlarını kazmaya başladı. 3 ft’lik bir alanı kazdıktan sonra, önce yedi yılan başı ve daha sonra Buda heykeli ortaya çıkarıldı.

 

Prof. Behara yaptığı açıklamada bulunan Buda heykelinin yaklaşık 1400 yıllık olduğunu, bu heykelin Orissa’nın Jajpur bölgesindeki Ratnagiri ve Lalitgiri'de keşfedilen heykellerle benzerlik taşıdığını ve bu keşfin Budistlerin ilk önce Khurda bölgesindeki Banapur sahasında ikamet ettiğini gösterdiğini söyledi.

 

Bir çiftçi bu heykeli bundan 20 yıl önce öküz arabasıyla yılan başlarının üst kısmına çarptığında keşfetmişti. Çiftçi bunun bir kaya olduğunu düşünerek araziyi daha fazla kazmadan heykeli göz ardı etti. Sonuç olarak, bu heykel zaman içinde bir Hint inciri ağacının altında kalarak insanlar tarafından unutuldu.

 

http://www.asianage.com