HIRVATİSTAN’IN DUGİ OTOK ADASI’NDA 15.000 YILLIK “VENÜS” TASVİRİ KEŞFEDİLDİ

Arkeologlar, Hırvatistan’ın Dugi Otok Adası’nda yer alan Vlakno Mağarası’nda yaptıkları çalışmalarda üzerinde kadın tasviri bulunan 15.000 yıllık bir kemik kolye ucu keşfetti.

Vlakno Mağarası, yakınında bulunan bir su kaynağı ile Dugi Otok Adası’nın ortasında yüksekçe bir yerdedir ve Rava Adası’na bakan geniş bir girişe sahiptir. Mağara konum itibariyle, tarihöncesi çağlardan bu yana, küçük bir toplumun yerleşimi için oldukça uygun özelliklere sahiptir.

 

Vlakno Mağarası’nda, 15 yıldan fazla bir süredir kazı çalışmaları devam etmektedir. Yapılan kazı çalışmaları sonucu 5 metre derinlikteki kültür katmanında, günümüzden 19.500 yıl öncesine kadar tarihlenen birçok tabaka ortaya çıkarıldı.

 

Kazılar sonucunda ortaya çıkan hayvan kemiklerinin genellikle geyik, vahşi at, öküz gibi büyük hayvanlara ait olduğu tespit edildi. Paleolitik Dönemde Vlakno Mağarası sakinlerinin ana besin kaynağını avcılık oluşturuyordu.

 

Saptanan buluntular arasında, Güneydoğu Avrupa’da Mezolitik Dönemden önce kullanımı oldukça nadir olan 2 adet kemik zıpkın ucu dikkati çekiyor. Kemik zıpkın uçlarının yanı sıra çok sayıda alet ve silah da ortaya çıkarıldı.

 

Zadar Üniversitesinin Arkeoloji Bölümünden araştırmacı Dr. Dario Vujeviç bu kemik yontunun, Paleolitik Döneme ait Hırvatistan’da yapılmış ilk insan formunu tasvir ettiğini söyledi.

 

Bulunan figürine, uzun yıllar kazıda aktif olarak görev alan meslektaşlarına hürmet niteliğinde “Lili” ismi verildi.

 

Lili, Avusturya’da bulunan Willendorf Venüs heykelcikleri gibi ünlü benzerleri ile karşılaştığında önemli fiziksel özelliklere sahip olmasa da tüm bu nesneler kadın figürler olarak tanımlanır ve “Paleolitik Venüs” denilen sınıflandırmaya aittir.

 

Vujeviç’e göre benzer örnekler Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Dolni Vestonice’de ve Rusya’daki Mal’da yer alır.

 

Kaynak: https://archaeologynewsnetwork