HOBİ AMAÇLI TOPLADIĞI TAŞLAR FOSİL ÇIKTI!

Çanakkale’de yaşayan İsmail Gürlen adlı vatandaşın uzun zamandır hobi olarak topladığı taşların milyonlarca yıllık fosil olduğu ortaya çıktı.

 

Gelibolu İlçe Tarım Müdürlüğü'nde çevre ve sağlık teknisyeni olarak çalışan Gürlen, 2011 yılından beri araziden ve sahilden topladığı taşların ve sert cisimlerin  üzerindeki şekillerden şüphelendi. Topladığı taşları, omurga ve kaburgaya benzeten Gürlen, bu materyalleri Ege Üniversitesi Paleontoloji Bölümü’ne götürdü. Yapılan araştırmalarda bu cisimlerin 8-10 milyon yıllık hayvan türlerine ait olduğu tespit edildi. Gürlen’in bulduğu fosiller arasında “balenli balina”, yunus türleri, bizon, at, kaplumbağa, deniz yıldızı, deniz kestanesi, tek ve çift tırnaklı hayvanlara ait fosiller olduğu ortaya çıktı. Gürlen, Ege Üniversitesi (EÜ) Paleontoloji Bölümü ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Paleontoloji ve Arkeoloji Bölümü'ndeki öğretim görevlileriyle iletişime geçip topladığı sert cisimlerin bulunduğu yerde araştırma yapılmasını istedi. İsteği olumlu karşılanan Gürlen’in, bulduğu fosiller Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenmeye başladı.

 

Fosillerin içerisinde en ilgincinin bizon fosili olduğunu ve günümüzde Gelibolu bölgesinde bizon yaşamadığını belirten uzmanlar, muhtemelen bizonların bundan birkaç milyon yıl önce yaşamış olduklarını ve bu sebeple bu keşiflerin paleontolojik açıdan önemli olduğunu vurguladı.

 

Geçtiğimiz günlerde balina fosili bulan Gürlen’in bu keşifleri sayesinde 30 yıldır balina fosili bulunamayan alanda  jeolojik ve paleontolojik çalışmalar tekrar başladı.

 

Bu işi bir hobi olarak yaptığını belirten İsmail Gürlen, bir kazanç elde etme amacı olmadığını, Türkiye’deki fosillerin satılmasından ve ticarete dönüştürülmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirdi.

 

AA