İKİ BİN YILLIK LAHİT, ÇEŞME OLARAK KULLANILIYOR

Afyonkarahisar´ın merkez ilçesine bağlı olan Çakırköy’ün meydanında Geç Roma Dönemine ait 2000 yıllık lahit, köy çeşmesi olarak kullanılıyor. Lahit, üzerine yazılar yazılarak tahrip edilmiş.

1986 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından üzeri örtülen Roma lahdinin dört köşesinde kanatları açık Zafer Tanrıçası Nike tasvir edilmiş. Lahdin uzun kenarlarının birinde, olasılıkla lahdin sahibi olan bir kadın ve erkek kabartmaları, diğer tarafında ise insanların lahide (mezara) dokunmasını engellemek için korkutma amacıyla iki Medusa başı yapılmış. Olasılıkla Dokimeion (İscehisar) kökenli olan bu Roma lahdi, Antik Çağ'da önemli bir aile mezarı olarak kullanılmış olmalıdır.

Çeşme olarak kullanılan bu lahit hakkında birçok eksik ve yanlış bilgi bulunuyor. Konuyla ilgili kesin bilgi almak için müze yetkilileriyle iletişime geçtiğimizde ise, köyde iki çeşme bulunduğu ve bu “lahitten bozma” çeşmenin de onlardan biri olduğu dışında bir bilgi alınamadı. Bunun nedeni ise, definecileri bölgeden uzak tutmak olduğu ifade edildi. Bunu desteklesek de, "Lahitten bozma çeşme" olarak nitelendirilen bu kültür varlığının neden yıllardır böyle kendi hâline bırakıldığı konusu kafalarımızı karıştırıyor.

Uzun zamandan beri köylüler tarafından çeşme olarak kullanılan Roma Lahdi, büyük tahribata uğramış. Üzerine yazılar yazılan lahit, arkeolojik ve kültürel miras açısından oldukça önemli. Korunması ve müzeye taşınarak sergilenmesi büyük önem taşır.

Aktüel Arkeoloji Dergisi

Fotoğraflar: Onur Başer