İNGİLTERE´DE TUNÇ ÇAĞI EVLERİ BULUNDU

İngiltere´nin doğusunda bulunan Must Farm taş ocağındaki kazı sırasında, çok iyi korunagelmiş Tunç Çağı evleri bulundu.

İngiltere'nin doğusundaki Doğu Anglia'da bulunan Tunç Çağı evleri, 3000 yıl önceki aile yaşamının iç yüzünü çok iyi bir şekilde görmemizi sağlıyor. Tunç Çağı sonuna (MÖ 1200 - 800) tarihlenen yerleşimde, suyun üzerine yerleştirilmiş kazıklar üzerindeki evler, birkaç aile tarafından kullanılmış olabilir.

 

Yerleşimin yerle bir olmasına neden olan yangın, evlerin nehre doğru çökmesine sebep olmuş. Nehir yatağı içindekiler günümüze kadar korunagelebilmiş. Kazıda, ıhlamur ağacı kabuğu gibi bitki liflerinden dokunmuş muhteşem kumaşlar, nadide küçük kaplar ve o dönemin yemekleri hâlâ içinde bulunan kâse ve kavanozlar bulunmuştur.

 

Arkeologlar ayrıca, gösterişli bir kolyenin parçası olan egzotik cam boncuklar buldular. Bunlar, genellikle İngiliz Tunç Çağı'yla ilişkili olmayan ince bir zevke işaret eder. . Keşfedilen bu yapıların, İngiltere'de şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş Tunç Çağı evleri olduğuna ve buluntularla birlikte tarih öncesi yaşamın daha önce çizilenler arasında en bütün resmini sunduğuna inanılıyor.

 

İngiltere Kültür Bakanı Duncan Wilson: "3000 yıl önceki dramatik yangın, daha sonra içine dolan suyla birleşti ve bize Tunç Çağı hayatının bir resmini verdi. Atalarımızın yediği yemekler ile yemek pişirmede ve servis etmede kullandıkları çanak-çömlekler hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Bu yerleşim uluslararası önemi sahip ve burada yapılan kazılar, Tunç Çağı algımızı tamamen değiştirecek." dedi.

 

historicengland.org.uk