İNSANLAR SON BUZUL ÇAĞINDA TİBET PLATOSU’NDA DÜŞÜNÜLENDEN 7000 YIL DAHA ÖNCE YAŞAMIŞLAR

Yeni bir analiz, Tibet’teki Chusang bölgesinin tahmini iskân tarihini ortaya koyuyor.

Tibet Platosu’nda bilinen en eski yerleşim olan Chusang’da bulunan bir taştaki insan el ve ayak izlerinin analizi bölgenin yaklaşık 13 bin yıl önce iskân edilmiş olabileceğini gösteriyor. Önceki çalışmalar, Chusang çağını yaklaşık 5 bin 200 yıl geriye götürmüştü. Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma ise yerleşimin en geç 7 bin 400 ve en erken 12 bin 700 yıl önce kurulmuş olabileceğini keşfetti. Bu çalışmada bölgenin yaşını hesaplamak için toryum, uranyum ve karbon izotopları analiz edildi.

 

Bilim insanları, toryum/uranyum tarihlemesi için kaya örneklerini, bölgedeki kuvars kristallerinin yaşını analiz etmek için “optically stimulated luminescence” denilen bir tekniği, ayrıca izlerin yakınında bulunan fosilleşmiş bitki parçalarından karbon tarihlemesi kullandılar.

 

Deniz seviyesinden yaklaşık  4 bin 270 metre yükseklikte bulunan Chusang bölgesindeki arkeolojik izler ilk olarak 1998 yılında keşfedilmiştir. Yaklaşık 30 metrelik bir alana dağılan traverten kaya yüzeyinde toplam 19 adet el ve ayak izi bulunmaktadır. Araştırmacılara göre bu izler altı kişiden oluşan bir grup tarafından yapılmıştır ve ikisi çocuklara aittir.

 

Bilim insanları, yılın büyük bir bölümünde Chusang’a erişmenin çok zor olduğunu belirterek, Chusang’dan güneydoğudaki diğer bölgelere yapılan bir gidiş dönüşün 70 gün sürmesinden ötürü, burasının kalıcı olarak iskân edilmiş bir kamp yeri olduğunu düşündüklerini söylediler.

 

http://www.ibtimes.co.uk/